Nowy rok, nowy... Peugeot? Francuzi wchodzą w 2022 r. z postanowieniem zwiększenia zasięgów samochodów elektrycznych. Jak przekazała marka, modele Peugeoty e-208 i e-2008 przejadą do 25 km więcej (w cyklu WLTP). To wynik lepszy o 8 proc. niż dotychczas, ale też nie koniec dobrych wiadomości. Peugeot twierdzi, że w rzeczywistej eksploatacji bilans może być jeszcze korzystniejszy.

Peugeot: większy zasięg modeli elektrycznych

Do tej pory Peugeot e-208 mógł pochwalić się katalogowym zasięgiem na poziomie 340 km (WLTP), a Peugeot e-2008 – 320 km (również WLTP). Dzisiaj w zakładkach modeli na stronie internetowej producenta widnieją odpowiednio liczby 362 i 345, choć nie zmieniła się metoda pomiaru. Zmieniła się za to technologia, z której korzystają elektryczne "lwiątka".

Nasz test: Peugeot e-208 - smakowity energetyk

Oba zbudowane na platformie eCMP pojazdy, tak jak dotychczas, dysponują 50-kWh akumulatorem i generującym 260 Nm momentu obrotowego silnikiem elektrycznym o mocy 136 KM. Co zatem pozwoliło wydłużyć ich zasięg? Najważniejszą zmianą wydaje się wprowadzenie pompy ciepła, która współpracuje z czujnikiem wilgotności zainstalowanym nad przednią szybą.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Takie małżeństwo pozwala skuteczniej zarządzać układem ogrzewania i klimatyzacji. Dzięki pompie ciepła przy temperaturze bliskiej 0 st. C. francuskie "elektryki" zyskują nawet 40 km zasięgu. Ale Peugeot zastosował też nową przekładnię redukcyjną (lepszy zasięg w jeździe pozamiejskiej) i opony o niższym współczynniku oporu toczenia (klasa A+).

Zobacz też: Peugeot e-2008 – z prądem na co dzień

Peugeot: nowy zasięg, stare ceny?

W przedstawione udoskonalenia technologiczne wyposażone będą wszystkie auta wyprodukowane od początku nowego roku. Oficjalnie Peugeot nie żąda za te zmiany dodatkowych pieniędzy, ale dziś auta drożeją z miesiąca na miesiąc nawet bez poprawek – nie zdziwcie się, kiedy zajrzycie do cenników. Za Peugeota e-208 trzeba zostawić w salonie co najmniej 127 900 zł (3 tys. zł więcej niż w dniu rynkowej premiery), a za e-2008 – 152 900 zł (+5 tys. zł).