• Mercedes eVito Tourer napędzany jest elektrycznym silnikiem generującym 204 KM oraz 366 Nm
  • Podobnie, jak spalinowa wersja testowany egzemplarz również ma przestronne wnętrze oraz pojemny bagażnik – 990-4630 l
  • Dzięki przesuwanym, składanym i wyjmowanym siedzeniom wnętrze pojazdu można wykorzystać w różnorodny sposób
  • Mercedes eVito Tourer jest, niestety drogim pojazdem, bowiem kosztuje minimum 306 639 zł

Samochody osobowe będące pochodnymi wersji dostawczych wykorzystywane są często do podróży na dużych dystansach. Nie dziwi zatem, że w tym przypadku oprócz wysokiego komfortu ważne są niskie koszty eksploatacji i duży zasięg. Czy te kryteria ma szansę spełnić elektryczny Mercedes eVito Tourer?

Pod względem stylistyki karoserii Mercedes eVito Tourer wygląda tak samo jak spalinowy odpowiednik. Elektryczną wersję rozpoznamy po zielonych tablicach rejestracyjnych oraz braku układu wydechowego. Wnętrze nic nie straciło z funkcjonalności – nadal jest przestronne, zarówno w części pasażerskiej, jak i ładunkowej – a optymalne wykorzystanie go to zasługa różnorodnej konfiguracji.

Fotele można łatwo przesuwać lub złożyć. Gorzej z ich wyjmowaniem, bo są ciężkie. Do ukształtowania siedzeń czy pozycji za kierownicą nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń, za to deska rozdzielcza, a szczególnie konsola środkowa, ma niedzisiejszy wygląd. Spodoba się to tradycjonalistom, którzy intuicyjną obsługę przedkładają nad wyszukaną stylistykę.

Pod maską testowanego pojazdu pracuje 204-konny, elektryczny silnik, który zapewnia autu dobre przyspieszenie. Jednak z pełnym wykorzystaniem jego możliwości trzeba uważać, bo to znacznie obniża zasięg.

Mercedes eVito Tourer – zima ogranicza zasięg

Wprawdzie producent obiecuje 359 km, ale nie jest on możliwy do uzyskania. Dlaczego? Ponieważ podano go przy fabrycznym zużyciu energii na poziomie 27,8 kWh/100 km i dla pojemności baterii 100 kWh.

Tymczasem użyteczna pojemność akumulatora to 90 kWh, a zatem maksymalny, fabryczny zasięg to 323 km. Test pokazał, że zimą (-7°C) taki dystans też jest utopią. Na naszej trasie testowej (odcinek miejski i pozamiejski oraz autostrada) średnie zapotrzebowanie na energię wyniosło 36,4 kWh.

To oznacza, że przy akumulatorach naładowanych w 100 proc.maksymalnie można pokonać 247 km, choć podczas startu komputer pokazywał zasięg 317 km.

Mercedes eVito Tourer – dobrze się prowadzi

Umieszczone pod podłogą akumulatory obniżają środek ciężkości auta, a tym samym pomimo wysokiego nadwozia jest on stabilny podczas jazdy na zakrętach. Nawet w trakcie szybkiego pokonywania ich nie wyczuwa się tendencji nadwozia do nadmiernych przechyłów. Atutem pojazdu jest też dobre resorowanie.

Mniej entuzjastycznie można wypowiadać się o cenie eVito, za którego trzeba zapłacić 306 639 zł. Tymczasem luksusowo wykończona klasa V z dieslem o mocy 237 KM kosztuje 282 679 zł.

Mercedes eVito Tourer – to nam się podoba

Przestronne oraz funkcjonalne wnętrze, wysoki komfort jazdy, łatwa obsługa urządzeń pokładowych.

Mercedes eVito Tourer – to nam się nie podoba

Wysoka cena zakupu, ograniczony zasięg podczas mrozów, wysokie zużycie energii.

Mercedes eVito Tourer – nasza opinia

Pod względem funkcjonalności i osiągów Mercedes eVito Tourer to udany model. Niestety, podczas dalszych wyjazdów trzeba ostrożnie obchodzić się z wykorzystywaniem możliwości silnika, bo zasięg (szczególnie zimą) mocno się obniża. Jednak największa wada auta to wysoka cena.

Mercedes eVito Tourer – dane techniczne

Rodzaj silnika elektryczny
Moc 204 KM
Moment obrotowy 366 Nm
Pojemność akumulatorów (netto/brutto) 90/100 kWh
Skrzynia biegów aut. 1
Napęd przedni
Prędkość maksymalna 160 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h bd.
Fabryczne zużycie energii (WLTP) 27,8 kWh/100 km
Zasięg (wg WLTP) 359 km
Długość/szerokość/wysokość 5140/1928/1912 mm
Rozstaw osi 3200 mm
Masa własna/ładowność 2703/797 kg
Pojemność bagażnika 990-4630 l