Kupno auta klasy wyższej lub luksusowej nie jest problemem na rynku samochodów używanych, bo zarówno starsze, jak i nieco młodsze modele są w zasięgu portfela wielu potencjalnych nabywców.

Jednak prestiż i komfort to tylko jedna strona medalu. Z drugiej są koszty eksploatacji, które często spędzają sen z powiek niejednemu użytkownikowi. Serwis, naprawy, wydatki na codzienną eksploatację – wszystko kosztuje duże pieniądze.

Pamiętajcie, że wraz z wielkością auta rosną wydatki na jego użytkowanie. Niech więc prestiż, megakomfort i superwyposażenie luksusowej limuzyny nie odbiorą zdrowego rozsądku. Mierzcie siły na zamiary! Ten przegląd ma ułatwić właściwy wybór spośród limuzyn z różnych lat i w cenie do 50 000 zł.

Z blisko 40 aut klas wyższej i luksusowej wytypowaliśmy 19, którymi naszym zdaniem warto się zainteresować. Podzieliliśmy je na cztery przedziały cenowe. Pod uwagę wzięliśmy różne kryteria – oprócz typowo eksploatacyjnych, jak niezawodność czy koszty serwisu i napraw, liczyły się też rynkowe: cena, popularność, łatwość odsprzedaży. Oczywiście, równie ważne przy wyborze są: styl, prestiż, wyposażenie, komfort jazdy, paleta silnikowa, czyli wszystko to, co jest szczególnie cenione przez użytkowników i potencjalnych nabywców samochodów klas wyższej i luksusowej.

W pierwszym przedziale cenowym znalazły się propozycje za kilka tysięcy złotych. To głównie limuzyny pochodzące z lat 90. XX w. Do ich zakupu podchodźcie z dużym dystansem i sprawdzajcie wszystko, co tylko się da! Auta te najlepsze lata mają już za sobą. Oczywiście, większość handlarzy będzie to bagatelizować i twierdzić: A czego się Pan spodziewał po limuzynie za kilka tysięcy złotych? Musicie wiedzieć, że nawet w kilkunastoletnich samochodach luksusowych stosowano zaawansowaną technikę, więc nawet niedroga – zdawałoby się – awaria może kosztować tyle, ile zapłaciliście za auto.

Warto zatem wybierać popularne modele, do których znajdziecie dużo zamienników i części używanych. Generalnie na myśli mamy samochody, które uda się niedrogo naprawić, bo w wiekowym aucie zawsze może coś się popsuć. Nasze typy? Oprócz Audi 100/A6, Opla Omegi B i Toyoty Camry warto się również zainteresować BMW E34 i Volvo 850.

Także przedział 10 000-20 000 zł nie gwarantuje zakupu komfortowej limuzyny w dobrym stanie technicznym. Radzimy szukać sprawdzonych aut – przy odrobinie szczęścia można wyłowić ładny egzemplarz np. Mercedesa W124 z benzyniakiem pod maską lub Lexusa LS400 (ma solidną mechanikę).

Wiele ciekawych i wartych uwagi luksusowych samochodów znajdziecie w przedziale od 20 000 do 30 000 zł – od pojazdów niemieckich (Audi, BMW, Mercedes i VW), cieszących się dużym zainteresowaniem na rynku, poprzez auta japońskie, a na Chryslerze 300C kończąc. Przeważnie będą to samochody z poprzedniego dziesięciolecia. Podobnie zresztą jak w przypadku limuzyn kosztujących 30 000-50 000 zł.

Generalnie auta te kuszą nowoczesnym designem, nowatorską techniką i ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Niestety, często są to komputery na kołach, dlatego też serwis i naprawy tych pojazdów często kosztują nieprzyzwoicie dużo!