Przez dwa miesiące kierowcy chcący zjechać z autostrady A2 na drogę krajową nr 91 i odwrotnie nie mogli korzystać z węzła Emilia. W efekcie osoby podróżujące tą trasą od strony Łodzi musiały dojechać do sąsiedniego węzła Zgierz (A2/DW702). Z kolei jadąc od strony Łęczycy, wjazd na autostradę A2 możliwy był jedynie przez węzeł Wartkowice lub po przejechaniu przez centrum Zgierza i wjazd na węźle o tej samej nazwie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Teraz, dzięki ponownemu udostępnieniu węzła Emilia, wszystkie te utrudnienia minęły, co z pewnością poprawi komfort jazdy i zmniejszy ruch na ulicach Zgierza. Zamknięcie węzła Emilia było związane z pracami przy budowie ronda, które poprawi połączenie autostrady A2 m.in. z DK91.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podała, że teraz na nowo wybudowane rondo umożliwi taką samą komunikację autostrady A2 z DK91, jak przed rozpoczęciem prac. To oznacza, że kierowcy jadący od strony Warszawy lub Poznania mogą zjechać na DK91 i pojechać nią w kierunku Łodzi lub Łęczycy. Dostępne są także odwrotne kierunki, tyle że na rondzie nie można zawracać. Ta możliwość pojawi się dopiero po zakończeniu budowy drogi ekspresowej S14.

Samo rondo, które powstało w obrębie węzła Emilia, jest częścią budowy odcinka drogi S14 między węzłami Aleksandrów Łódzki i Słowik. Już teraz zaawansowanie prac przekracza 80 proc., a zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2023 r. Wtedy też rondo będzie działało w pełnym zakresie, co będzie oznaczało skomunikowanie autostrady A2 z DK91 oraz drogą ekspresową S14.