Sprawna akcja ratunkowa polega na szybkim dotarciu do miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu go i jak najszybszym udzieleniu pomocy poszkodowanym. Pomagają w tym nowe technologie, zaawansowany sprzęt i cykliczne szkolenia oraz treningi, które nie pozwalają ratownikom zapomnieć o procedurach. Ponadto pomagają zapoznać się z nowymi odcinkami dróg, dlatego służby ratunkowe współpracują z GDDKiA, która do ćwiczeń udostępnia im nowe, ale jeszcze nieotwarte odcinki dróg.

Wspólne ćwiczenia mają na celu m.in. sprawdzenie w terenie konkretnych działań ratunkowych i umiejętności udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku masowego. Ponadto pomagają też udoskonalić współpracę pomiędzy poszczególnymi jednostkami biorącymi udział w akcji, systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz GDDKiA.

Zapoznanie się z trasą

Dzięki temu, że ćwiczenia prowadzone są na nowych odcinkach dróg ekspresowych lub autostradach, wszystkie służby mogą zapoznać się z nowo powstałą infrastrukturą drogową. Chodzi tutaj o wiedzę na temat obsługi poszczególnych elementów dróg takich jak szybkorozbieralne bariery czy bramy awaryjne, które zawsze są rozlokowane na drogach klasy ekspresowej i autostradach. Są one przeznaczone właśnie dla służb ratunkowych.

W ciągu ostatnich tygodni udało się przeprowadzić cztery takie ćwiczenia. Na drodze S7 pod Warszawą na wysokości Tarczyna (woj. mazowieckie), na nieoddanym do ruchu odcinku obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46 (woj. opolskie), na drodze ekspresowej S19 (woj. podkarpackie) oraz na drodze ekspresowej S3 (woj. dolnośląskie).

Co robić, kiedy widzisz wypadek?

Jeżeli mijasz wypadek, gdzie jeszcze nie ma służb ratunkowych, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i wezwij pomoc, dzwoniąc na 112. Pamiętając o własnym bezpieczeństwie, przystąp do pomocy poszkodowanym.

Jeśli natomiast służby ratunkowe są już na miejscu, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się akcji i nie zwalniaj zbyt mocno. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia, mocno hamuje tylko po to, aby popatrzeć. Powoduje to nie tylko spowolnienie ruchu, ale może być niebezpieczne, szczególnie jeśli mówimy o drogach szybkiego ruchu i autostradach. Zdarzyła się już sytuacja, kiedy policja karała mandatami kierowców, którzy nagrywali i robili zdjęcia wypadkom.

Stosuj korytarz życia, to obowiązek

Przepustką do skutecznej akcji ratowniczej jest szybkie dotarcie służb na miejsce zdarzenia. Pamiętajmy, że każdy kierowca stojący w korku powinien pozostawić wolną przestrzeń dla pojazdów ratunkowych. To obowiązek narzucony przez prawo.

Ładowanie formularza...