Drogi dla pieszych z reguły nie są dostępne dla osób jadących na dwóch kółkach. Są jednak wyjątki. Mówi o tym ustawa Prawo o Ruchu Drogowym, a dokładnie art. 26. Są tam wymienione trzy sytuacje, w których rowerzysta może poruszać się po drodze dla pieszych.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoW tych sytuacjach rowerzysta ma te same prawa co pieszy. Trzy wyjątki
Pierwszy wyjątek to jazda z dzieckiem do lat 10, które samo kieruje rowerem. Należy pamiętać, że nie dotyczy on maluchów przewożonych w foteliku czy przyczepie doczepionej do roweru.
Kolejne odstępstwo od reguły również może mieć miejsce tylko w bardzo konkretnej sytuacji. Rowerzysta może poruszać się ścieżką dla pieszych, jeśli "szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km na godz., wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów".
Rowerzyści mają też prawo korzystać z drogi dla pieszych w przypadku bardzo trudnych warunków pogodowych zagrażających bezpieczeństwu rowerzysty. Mowa tu o silnym wietrze, ulewie, gołoledzi, śniegu i gęstej mgle.
Trzeba pamiętać, że w przepisach zastrzeżono, że rowerzysta, który korzysta z drogi dla pieszych, musi "jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu".