- Posłowie PiS zwrócili uwagę na problemy z dostępnością miejsc parkingowych i degradacją środowiska w obszarach uzdrowiskowych
- Obecnie procedowany jest projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie możliwości pobierania opłat parkingowych w dni wolne od pracy, także w gminach uzdrowiskowych
- Resort infrastruktury pozytywnie ocenia propozycję rozszerzenia prawa do opłat parkingowych na mniejsze miasta, w tym również uzdrowiska
Dwaj posłowie z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, Andrzej Gut-Mostowy oraz Ryszard Terlecki, skierowali do ministras infrastruktury interpelację w sprawie zmian zaproponowanych przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP w związku z projektem ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych. Obecnie trwa proces legislacyjny tego projektu, a obaj parlamentarzyści chcieli dowiedzieć się, czy rząd przychyli się do zaproponowanego przez Stowarzyszenie wprowadzenia możliwości pobierania opłat parkingowych na obszarze uzdrowiskowym także w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoTuryści blokują miejsca postojowe i autami zanieczyszczają powietrze
Posłowie PiS nie ukrywają, że z docierające do nich informacje wskazują na realną szansę, że "zaproponowane przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, zmiany w tej kwestii zostaną uwzględnione jako poprawka do projektu ustawy". Obawy parlamentarzystów budzi natomiast to, że projekt zmian w omawianej ustawie zostanie odrzucony w całości. Wtedy gminy uzdrowiskowe nadal nie mogłyby pobierać opłat parkingowych w święta i dni co do zasady wolne od pracy.
Gut-Mostowy i Terlecki przekonują, że uzdrowiska, zwłaszcza w weekendy i dni wolne od pracy, stają w obliczu dużego napływu turystów, co wiąże się ze znacznym wzrostem liczby aut na miejscach parkingowych. "Niestety, często pojazdy te pozostają w strefach uzdrowiskowych przez długie godziny, a nawet dni, co prowadzi do poważnych problemów z dostępnością miejsc parkingowych, a także zniszczeniem terenów zielonych oraz uszkodzeniem infrastruktury" — stwierdzają posłowie. A to nie koniec problemów związanych z turystami przyjeżdżającymi samochodami do uzdrowisk.
W interpelacji parlamentarzyści podkreślają, że przyjazd turystów wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza, hałasem oraz degradacją przestrzeni publicznych. Ich zdaniem "bez możliwości pobierania opłat parkingowych w dni świąteczne i wolne od pracy, gminy uzdrowiskowe są pozbawione odpowiednich narzędzi do zarządzania ruchem i ochrony środowiska naturalnego".
- Przeczytaj także: Budowa Wschodniej Obwodnicy Warszawy utkwiła w martwym punkcie. Możliwe, że coś jednak drgnie
Posłowie pytają o możliwość wprowadzenia opłat za parkowanie
Mając to wszystko na uwadze Gut-Mostowy i Terlecki zapytali resort infrastruktury m.in. o to, czy istnieje możliwość, aby zmiany zaproponowane przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zostały uwzględnione w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych, co ministerstwo zamierza zrobić, aby postulowane przepisy weszły w życie i w jaki sposób rządzący będą próbowali poprawić sytuację gmin uzdrowiskowych w zakresie zarządzania ruchem i ochrony przestrzeni publicznej.
W kwestii planowanych zmian wypowiedział się Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury. Przypomniał on, że 10 stycznia br. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych i że projekt został skierowany do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Resort infrastruktury pozytywnie ocenia proponowane zmiany
Bukowiec wyjaśnił, że projekt ustawy przewiduje zmianę przepisu, który określa, na jakim obszarze i w jakiej sytuacji rada gminy (rada miasta) może ustanowić śródmiejską strefę płatnego parkowania. Proponowane rozwiązanie sprowadza się do wykreślenia z obecnie obowiązującego brzmienia przepisu ograniczenia w zakresie "miast o liczbie ludności powyżej 100 tys. mieszkańców".
Sekretarz stanu podkreślił, że w ostatnich latach do resortu samorządy mniejszych miast kierowały prośby w sprawie rozszerzenia grupy miast uprawnionych do pobierania opłat za postój w święta i dni wolne od pracy o mniejsze miejscowości, w tym uzdrowiskowe. Bukowiec dodał, że ministerstwo pozytywnie ocenia projekt. Dla kierowców, którzy zamierzają w przyszłości odwiedzać gminy uzdrowiskowe to niezbyt dobra wiadomość, bo to oznacza, że oprócz już i tak często dużych wydatków ponoszonych na miejscu, będą musieli wydać jeszcze na parkowanie.
- Przeczytaj także: Kierowcy nie wiedzą, co oznacza znak 350.1. Już sypią się mandaty