ITD informuje, że wprowadzane w okresach świątecznych (np. podczas Wszystkich Świętych) zakazy przemieszczania się dla dużych pojazdów ciężarowych to standardowe działanie prowadzone ze względu na wzmożony ruch na drogach. Tegoroczne kontrole, przeprowadzone w poniedziałek 31 października i we wtorek 1 listopada, pokazały, że niestety nie wszyscy przewoźnicy respektują te ustalenia.

ITD: Meble, tekstylia, sprzęty AGD i piwo mogły zaczekać

Jak dobrze wiadomo, podstawą zaufania jest kontrola, dlatego funkcjonariusze ITD sprawdzili, czy wszystkie ciężarówki poruszające się po polskich drogach w okresie Wszystkich Świętych rzeczywiście były do tego uprawnione.

Trzeba bowiem wiedzieć, że zakaz obejmujący pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o DMC przekraczającej 12 t nie dotyczy kierowców przewożących niektóre kategorie towarów, np. artykuły spożywcze, które mogą szybko się zepsuć.

Zobacz: Kierowca TIR-a nie zdążył uciec. Flirt uderzył w naczepę [ZDJĘCIA]

Kontrole ITD w okresie Wszystkich Świętych Foto: ITD
Kontrole ITD w okresie Wszystkich Świętych

Wyniki kontroli? Sześciu kierowców zostało skierowanych na parkingi z powodu nieuprawnionego transportu. W naczepach zestawów ciężarowych, które prowadzili, znajdowały się m.in. meble, tekstylia, sprzęt AGD czy piwo. Pięciu z nich "wpadło" na lubuskich odcinkach autostrady A2 i drogi ekspresowej S3, a jeden na warmińsko-mazurskim fragmencie DK16 koło Gietrzwałdu.

Sprawdź: Mniej wypadków i ofiar w czasie Wszystkich Świętych. Za to więcej pijanych

ITD poinformowała, że kierowcy, którzy naruszyli zakaz ruchu w okresie Wszystkich Świętych, zostali ukarania mandatami w wysokości od 200 do 500 zł. To jednak nie koniec konsekwencji, bo przewoźnikom grozi teraz grzywna w wysokości 2 tys. zł, a osobom decyzyjnym, które dopuściły do wyjechania ciężarówek na drogi – 1 tys. zł.