- 17 września 2022 r. wprowadzono zasadę 'razy dwa' w przepisach o ruchu drogowym
- Reguła ta mocno uderza po kieszeniach niektórych kierowców
- Badania dowodzą, że zachowania objęte regułą "razy dwa" wymagają bezwzględnego podejścia
- Policjanci przygotowali listę zachowań, wobec których ta zasada jest egzekwowana
Na poniższym wideo widać, jak działa znienawidzona przez niektórych kierowców, a słusznie obowiązująca zasada "razy dwa".
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoZasada "razy dwa" w praktyce
Czy przez nieuwagę, czy z premedytacją, drogowym recydywistą może zostać każdy. W świetle nowych przepisów drogowych w Polsce recydywa za kółkiem zachodzi wtedy, kiedy dany kierowca w ciągu dwóch lat popełnia więcej niż raz to samo wykroczenie drogowe.
Zdaniem ekspertów nawet wielokrotne popełnianie drobnych wykroczeń jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Okazuje się bowiem, że istnieje zależność między częstym otrzymywaniem mandatów i liczbą wypadków, w których brał udział taki kierowca.
SWOV, czyli holenderski instytut zajmujący się badaniami nad bezpieczeństwem ruchu drogowego, przeanalizował przekazane do celów naukowych statystyki policyjne. Badacze zauważyli, że pojazdy, których kierowcy otrzymali co najmniej dziewięć mandatów w ciągu roku, stanowią aż 6 proc. wszystkich aut uczestniczących w kolizjach drogowych na terenie Holandii.
Co ma recydywa do zasady "razy dwa"? Otóż od wspomnianego 17 września 2022 r. kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat popełnią dwukrotnie to samo wykroczenie, za drugim razem otrzymają za nie podwójną karę pieniężną. W przypadku których wykroczeń obowiązuje ta zasada?
Kiedy dostanę podwójny mandat
Podwójne mandaty ustawodawca przewidział w przypadku najniebezpieczniejszych wykroczeń. Zaliczają się do nich:
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej 31 km/h;
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu;
- niewłaściwe wyprzedzanie;
- wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła.
Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1, art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia
Mandaty obowiązujące w zasadzie "razy dwa"
W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości, mandaty liczone zgodnie z zasadą "razy dwa" prezentują się następująco:
- 31–40 km/h – 1600 zł
- 41–50 km/h – 2000 zł
- 51–60 km/h – 3000 zł
- 61–70 km/h – 4000 zł
- 71 km/h i więcej – 5000 zł
Czy punkty również liczą się podwójnie?
Zasada "razy dwa" dotyczy wyłącznie kwot mandatów. Liczba punktów nie ulega podwojeniu. Warto także zaznaczyć, że od 17 września 2023 roku punkty karne kasują się po roku. Przywrócono również możliwość uczestniczenia w kursach reedukacyjnych dla kierowców raz na 6 miesięcy, które jednorazowo mogą "wykasować" 6 punktów karnych.