Materiał archiwalny Foto: Auto Świat
Materiał archiwalny

Rondo to świetne rozwiązanie, aby upłynnić jazdę w miejscach z dużym natężeniem ruchu. Oprócz najprostszego skrzyżowania z ruchem okrężnym można jeszcze rozróżnić turbinowe, a nawet biszkoptowe. Do listy można dopisać jeszcze "Magiczne rondo" zlokalizowane w Wielkiej Brytanii.

Rozwiązanie to jest już dość stare, zostało opracowane przez Road Research Laboratory w 1972 r., aby rozładować duży ruchu na skrzyżowaniu łączącym aż pięć dróg. Powstało więc kilka małych jednokierunkowych rond połączonych ze sobą w jedno większe. Całe skrzyżowanie ma w sumie 38 pasów i nie posiada żadnej sygnalizacji świetlnej. Na początku nie nazywało się tak jak teraz, jednak niedługo po oddaniu do użytku mieszkańcy sami zaczęli je nazywać "magicznym rondem". W końcu władze miasta uznały, że będzie to oficjalna nazwa tego nietypowego skrzyżowania.

Skomplikowane, ale bezpieczne

Rzeczywiście, przyglądając się temu rozwiązaniu, nie sposób nie odnieść wrażenia, że potrzeba czarów, aby je bezpiecznie przejechać. Już sam wygląd drogi przeraża, a jeszcze dziwniej to wygląda, kiedy poruszają się na niej samochody. Jednak pomimo rosnącego ruchu, jest to bezpieczne miejsce, w którym dochodzi do mniejszej liczby kolizji niż na zwykłych skrzyżowaniach.

Skomplikowane rondo oferuje wiele ścieżek przejazdu. Najbardziej zewnętrzne, a zarazem największe rondo, ma ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara, natomiast wewnętrzny okrąg prowadzi w przeciwnym kierunku. Aby dojechać do swojego zjazdu, można przejechać przez zewnętrzny okrąg, wewnętrzny okrąg lub wybrać jeszcze inną, alternatywną trasę przez mini ronda.

Najgorsze rondo w Wielkiej Brytanii

W 2005 r. miejsce to zostało wybrane najgorszym rondem w sondażu opinii publicznej stworzonym przez brytyjską firmę ubezpieczeniową. W 2007 r. "Magiczne rondo" zostało uznane za jedno z najgorszych skrzyżowań na świecie przez brytyjski magazyn motoryzacyjny "Auto Express". Tego samego roku BBC News podało, że Magiczne Rondo w sondażach jest uznawane jako jedno z najgorszych skrzyżowań w Wielkiej Brytanii. Na wyspach znajduje się 5 tego typu skrzyżowań.

Co ciekawe, dzięki temu wyjątkowemu rozwiązaniu miasteczko jest odwiedzane przez turystów, chcących zobaczyć na żywo, jak wygląda ruch w tym miejscu.