Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Mandat za używanie telefonu podczas jazdy. Bardzo dużo punktów karnych

Mandat za używanie telefonu podczas jazdy. Bardzo dużo punktów karnych

To jeden z najwyższych mandatów, jeśli chodzi o liczbę punktów, jakie może dostać kierowca. Aż 12 pkt. sprawia, że trzeba się mieć na baczności. Używanie telefonu podczas jazdy jest nie tylko kosztowne ze względu na mandat, ale może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego policja tak surowo karze kierowców. I ma do tego nową, bardzo skuteczną broń.

3 telefony policja kontrola cepik mat pras policja
3 telefony policja kontrola cepik mat pras policjaŹródło: Policja
  • Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu karane 12 punktami karnymi i 500 zł mandatu
  • Policja używa dronów do wykrywania kierowców korzystających z telefonu. Mandat wystawiany na podstawie nagrania z drona jest trudny do podważenia
  • Korzystanie z telefonu podczas jazdy zwiększa ryzyko wypadków drogowych

Tekst zawiera linki reklamowe naszego partnera.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu to wykroczenie, które w Polsce jest surowo karane. Oprócz standardowej kary finansowej w wysokości 500 złotych, kierowca może otrzymać aż 12 punktów karnych. Aż tak duża liczba punktów wzbudza wiele emocji wśród zmotoryzowanych, szczególnie że mimo podwyższenia kar utrzymano limit na poziomie 24 punktów.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Mandat za używanie telefonu. Jak łatwo można zostać przyłapanym?

Choć niektórym może się wydawać, że uniknięcie mandatu za korzystanie z telefonu jest proste, gdyż nie jest to wykroczenie tak widoczne jak przejeżdżanie na czerwonym świetle czy niebezpieczne wyprzedzanie, to jednak policja nie śpi. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, w tym dronów, które w policyjnych komunikatach zyskały groźne miano "powietrznych statków powietrznych", wykroczenia tego typu są wyłapywane z zaskakującą częstotliwością.

Drony, będące oczami funkcjonariuszy w powietrzu, patrolują nie tylko skrzyżowania, ale i inne newralgiczne punkty na drogach. Są one w stanie zarejestrować nie tylko niebezpieczne manewry, ale i właśnie chwile, gdy kierowca sięga po swój telefon. To bardzo skuteczna broń do walki z kierowcami, a policja korzysta z dronów coraz częściej. Co ciekawe, polscy policjanci są w tym pionierami, a na szkolenia do Polski przyjeżdżają funkcjonariusze z innych krajów Unii.

Przeczytaj także: Kraków za niecały miesiąc dostanie nową obwodnicę. „Na ten moment czekaliśmy bardzo długo”

Mandat za telefon 2024. Procedura wystawiania mandatu z użyciem drona

Policjant-operator drona staje w strategicznym miejscu, często w pobliżu przejść dla pieszych, pozostając niewidocznym dla kierowców. Dron krąży nad skrzyżowaniem, rejestrując wykroczenia i przekazując obraz na żywo do patrolu, który czeka w gotowości. Gdy dron uchwyci kierowcę z telefonem, policjanci zatrzymują pojazd i przedstawiają dowody na wykroczenie. Nagranie z drona jest niezbitym dowodem, który posłuży do wystawienia mandatu. Raczej trudno z takim filmem dyskutować. Najczęściej kierowcy przyjmują mandat.

Warto zaznaczyć, że korzystanie z telefonu podczas jazdy jest karane nie tylko podczas ruchu, ale także w korku czy na światłach. Każda sytuacja, gdy pojazd znajduje się w ruchu, wymaga pełnej koncentracji kierowcy na prowadzeniu pojazdu.

Jeden z dronów podlaskich policjantów podczas kontroli przejazdów kolejowych w 2022 r.
Jeden z dronów podlaskich policjantów podczas kontroli przejazdów kolejowych w 2022 r.Źródło: Policja podlaska

Czy surowość kar jest uzasadniona?

Zastanawiając się nad surowością kar, warto przytoczyć dane, które mówią same za siebie. Z badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy zwiększa ryzyko niebezpiecznej sytuacji na drodze aż 2,7-krotnie. Co więcej, Instytut Transportu Samochodowego alarmuje, że w Polsce co 15 minut dochodzi do wypadku, a co czwarty jest spowodowany właśnie przez korzystanie z telefonu podczas jazdy.

Wobec tych statystyk, wydaje się, że 12 punktów karnych to nie tylko kwestia regulacji prawnych, ale przede wszystkim środek mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Aby uniknąć ryzyka, kierowcy powinni zainwestować w zestawy głośnomówiące i wyeliminować z nawyków zaglądanie do telefonu podczas jazdy.

Tekst zawiera linki reklamowe naszego partnera.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków