O Maybachu 57S Coupe Muammara Kaddafiego pisaliśmy na początku lutego. Czwarty egzemplarz z krótkiej serii trafił na sprzedaż do niderlandzkiej firmy Auto Leitner i wciąż jest do wzięcia! Pod warunkiem, że można na ten cel przeznaczyć 961 950 euro.

Przypomnijmy, że dwudrzwiowe nadwozie do ultraluksusowej limuzyny wytworzyła niemiecka firma karoseryjna Xenatec. W sumie powstało zaledwie kilka egzemplarzy Maybacha 57S Coupe – najczęściej mówi się o ośmiu. Jeden z nich zamówił w 2010 r. libijski dyktator, jednak reżim upadł w 2011 r i auto nigdy do Kaddafiego nie dotarło.

Na filmie, który opublikowano na kanale MercBenzKing, widać wszystkie luksusowe detale ekskluzywnego coupé. Wrażenie robi przepych wyposażenia i wykończenia wnętrza, staranny dobór materiałów i kolorów (skóry dobrane barwnie do dwukolorowego lakieru nadwozia), fantastyczna ilość miejsca na tylnych fotelach. Wzrusza natomiast widok klasycznego klawiszowego telefonu komórkowego w podłokietniku i malutkiego jak na dzisiejsze standardy ekranu nawigacji – po tych szczegółach widać najlepiej, jak mocno do przodu przez ubiegłą dekadę poszła elektronika.

Powoli do historii przechodzi też 12-cylindrowy silnik. Ten w Maybachu 57S Coupe to 6.0 V12 biturbo o mocy 612 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1000 Nm, a przenoszący napęd na tylne koła „automat” ma tylko 5 biegów.