Mazda rozpoczęła na polskim rynku dwie akcje serwisowe. Obie dotyczą modelu CX-60 i obejmują egzemplarze wyprodukowane w Japonii.

Silnik może wyłączyć się bez ostrzeżenia

Jak informuje UOKiK, pierwsza dotyczy możliwości wyłączenia się silnika bez ostrzeżenia w trybie awaryjnym. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, kierowca może utracić moc napędową, co zwiększa ryzyko wypadku.

Urząd precyzuje, że wspomniany problem dotyczy aut wyprodukowanych pomiędzy 15 marca 2022 r. a 9 czerwca 2023 r. W tych samochodach wykryto również drugi problem. Okazuje się, że obrazy z kamer przednich, bocznych i cofania mogą migać, a w niektórych przypadkach w ogóle nie pojawiać się na środkowym wyświetlaczu.

W Polsce kampania naprawcza obejmuje 1 tys. 438 samochodów. Ich właściciele zostaną powiadomieni o konieczności umówienia się na wizytę w ASO Mazdy w celu przeprowadzenia odpowiedniej naprawy.

Mazda CX-60 Foto: Igor Kohutnicki / Auto Świat
Mazda CX-60

Migający obraz lub jego brak i kolejne problemy z silnikiem

Problem z migającym obrazem z kamer lub jego brakiem dotyczy także aut wyprodukowanych pomiędzy 28 sierpnia 2022 r. i 27 lipca 2023 r. Na polskim rynku mowa o 871 pojazdach. Także te egzemplarze mają kłopoty z uruchamianiem się silnika, ale to inna usterka niż wyżej opisywana i powiązana z szeregiem zależności.

Przeczytaj też: Klamka zapadła, Strefa Czystego Transportu w Warszawie od lipca 2024

W tym drugim przypadku silnik może nie uruchomić się, zarówno podczas jazdy, jak i na postoju, wtedy, gdy "spodziewane jest uruchomienie silnika zaraz po i-stop". UOKiK precyzuje, że "jeśli silnik zostanie ponownie uruchomiony ("przycisk Start" zostanie naciśnięty) w krótkim czasie (około 8 sekund) po wyłączeniu zapłonu, obwód przekaźnika akumulatora Mild Hybrid może nie zostać załączony, a na wyświetlaczu wielofunkcyjnym może zostać wyświetlony komunikat o usterce układu hybrydowego i może zaświecić się kontrolka ostrzegawcza silnika. Funkcja awaryjna może się aktywować, co sprawia, że pozycja selektora jest ustawiona w zakresie "N", a pojazd może przejść w stan "niemożliwy do jazdy".

W takich warunkach pojazd nie może zostać ponownie uruchomiony w ciągu około 90 sekund po zatrzymaniu pojazdu (IG OFF), nawet jeśli zostanie naciśnięty przycisk "Start" (IG ON)".