• Nowe auta segmentu B koncernu Stellantis (Alfa Romeo, Fiat, Jeep) powstaną na platformie CMP - francuskie PSA opracowało ją wspólnie z chińskim Dongfengiem
  • Na tej platformie powstały już takie modele jak Citroen C3, DS3 Crossback, Opel Corsa czy Peugeot 208
  • Produkcja nowego Jeepa rozpocznie się w Tychach już w 2022 r., a w 2023 dołączy do niego spokrewniony Fiat. Niewykluczone, że pojawi się także odpowiednik z logo Alfa Romeo
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W Tychach trwa odliczanie do premiery zupełnie nowych modeli. Ich produkcja rozpocznie się już za kilkanaście miesięcy. Jak donosi "Automotive News Europe", już w 2022 r. z taśm zakładów FCA Poland zaczną zjeżdżać małe SUV-y marki Jeep (model mniejszy od Renegade'a). W kolejnym roku dołączy jeszcze niewielki crossover Fiata (według włoskich dziennikarzy będzie to model na bazie konceptu Centoventi).

Fiat i Jeep na początek

Otwartą kwestią pozostaje, czy z tych samych linii montażowych zjedzie kolejna nowość koncernu Stellantis, czyli spokrewniony z Jeepem i Fiatem model firmowany przez Alfę Romeo (roboczo nazywany Brenner). Włoskie media spekulują, że pomimo zapewnień prezesa Sergio Marchionne (na kilka miesięcy przed śmiercią przypominał, że Alfa Romeo będzie produkowana tylko we Włoszech) oczekiwany model Alfy jednak trafi do Polski.

Nowe samochody opracowano na bazie modułowej platformy CMP - tej samej, na której powstały takie bestsellery Grupy PSA jak: Peugeoty 208 i 2008 czy Ople Corsa i Mokka. CMP posłużyło także do budowy najnowszego Citroena C4 oraz DS3 Crossbacka. Nie jest bowiem tajemnicą, że amerykańsko-włoski koncern zarzucił prace nad własną małą platformą i skorzystał z rozwiązań dostarczonych przez PSA.

Według doniesień włoskich mediów nowe modele Jeepa i Fiata początkowo trafią na rynek w odmianach z silnikami benzynowymi. W planach są także odmiany elektryczne z akumulatorami dostarczanymi przez chińskie CATL i BYD oraz hybrydowe (m.in. z wykorzystaniem tzw. miękkiej hybrydy, czyli instalacji 48V).