Nagranie opublikowała Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie. Film został zarejestrowany przez kamerę, która znajdowała się w kabinie maszynisty pociągu. Widać na nim samochód zbliżający się z dużą prędkością do torów. Wiele wskazuje na to, że jego kierowca nie zupełnie nie zauważył lub zignorował nadjeżdżający pociąg i omal nie wjechał na przejazd kolejowy.

Przeczytaj: Ogromne korki na autostradzie A4. Część kierowców objeżdża go... przez Czechy

Prowadzący Toyotę zahamował w ostatnim momencie. Po chwili wrzucił wsteczny bieg i zaczął cofać. Tylko dzięki temu pociąg nie zmiażdżył jego samochodu. Zderzenie mogłoby się dla niego skończyć tragicznie. "Publikujemy nagranie ku przestrodze, aby pokazać, że chwila nieuwagi na jezdni może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji" — czytamy w komunikacie policji.

Zobacz: TIR jednak nie był pusty. Straży Granicznej pomógł pies, a wszystko potwierdził rentgen

Apel policji

Przy okazji policja kolejny raz wystosowała apel do kierowców, by ci zachowywali szczególną ostrożność na przejazdach kolejowych. "Przyczyną większości wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie i niestosowanie się do znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone i próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów — to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo często zachowują się piesi i rowerzyści" — czytamy.

Sprawdź: Sebastian M. dostanie list żelazny? Decyzja sądu odroczona

Policja zwraca uwagę, że dzisiejsze pociągi są bardzo ciche i nie wytwarzają już charakterystycznego stukotu. Policjanci przypominają również, że chodzenie po torach jest niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Podkreślają, że droga hamowania pociągu może wynosić nawet do 2 km. Apelują też, by przekraczać tory kolejowe wyłącznie na wyznaczonych przejściach i przejazdach oraz przestrzegać znajdujących się tam znaków ostrzegawczych.

"Bądź czujny na terenie kolejowym: nie czytaj, nie słuchaj muzyki przez słuchawki, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu i pamiętaj, że infrastruktura kolejowa nie jest miejscem do zabaw lub wypoczynku" — apeluje policja.