Na opublikowanym nagraniu widać jak pieszy obserwuje jezdnię. Jadący dalszym pasem ruchu samochód osobowy zatrzymuje się, aby mu ustąpić. Przechodzień spokojnie wkracza na przejście, gdy nagle musi dramatycznie przyspieszyć kroku. Kierowca tira na nagraniu zachował się niczym spychacz, który zgarnia na pobocze przechodniów i przejeżdża przez widoczne z daleka przejście bez redukcji prędkości.

Kierowca odjechał z miejsca zdarzenia, ale nie uniknął kary. Wszystko za sprawą kamery miejskiego monitoringu, która zarejestrowała całe zdarzenia przy ul. Gdańskiej. Policjanci zatrzymali auto przy jednym z kolejnych skrzyżowań i ukarali kierującego. Za popełnione wykroczenie stróże prawa wręczyli mu mandat opiewający na 1,5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

Czytaj: Duże zmiany przepisów od 21 września. Uderzą też w pieszych

"Drakoński taryfikator"

Jak przypominają policjanci, 7 września 2022 r. weszły w życie ważne zmiany w przepisach. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na pasy, grozi kara 1,5 tys. zł, a w przypadku recydywy 3 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

Sprawdź: Czy zawsze zatrzymujesz się przed pieszym na pasach? Jest kluczowy wyjątek

Potrącenia pieszych — statystyka

Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2021 r. odnotowano ponad 4,7 tys. wypadków z udziałem pieszych. Prawie 530 z nich zginęło, a ponad 4,3 tys. odniosło poważne obrażenia ciała.

Zerknij: Zderzenie samochodu z samolotem w Polsce. Kierowca uciekł i zabarykadował się w hangarze