• Nowy system opłat drogowych e-TOLL dotyczy nie tylko największych pojazdów. Objęto nim również auta osobowe
  • W przypadku aut osobowych nowe płatności dotyczą przejazdów odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica
  • Za przejazd można zapłacić poprzez aplikację e-TOLL PL, która jest już dostępna. Wciąż zaś trwają przygotowania do opublikowania listy punktów, gdzie kupimy e-bilet autostradowy
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Od 1 grudnia tradycyjne szlabany na odcinkach autostrad A2 i A4 będą sukcesywnie likwidowane. Za przejazd autostradą nie zapłacimy zatem tak jak do tej pory u pracowników przy bramkach. Wraz z początkiem grudnia zaczną obowiązywać nowe metody płatności dla podróżujących tzw. pojazdami lekkimi, czyli m.in. samochodami osobowymi.

e-TOLL - jak płacić za przejazd autostradą

Za przejazd odcinkami A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica zarządzanymi przez państwo zapłacimy poprzez aplikację e-TOLL PL lub kupując e-bilet autostradowy. Póki co działa tylko pierwsza z metod. Wciąż bowiem nie opublikowano listy miejsc, w których będzie można nabyć bilet.

e-TOLL - gdzie kupić bilet?

W komunikacie Ministerstwa Finansów ograniczono się do stwierdzenia o partnerach "którzy będą dystrybuować e-bilet autostradowy w sieci stacjonarnej, takiej jak chociażby wybrane stacje paliw" (cytat z informacji przesłanej przez wydział prasowy ministerstwa). Nietrudno zgadnąć, że na liście znajdą się placówki takich sieci jak Lotos czy Orlen. Zapewne nie będą jedyne i bilet kupimy również na stacjach innych sieci jak choćby BP, Circle K, Moya czy Shell. To wciąż jednak tylko przypuszczenia, gdyż wciąż trwają tzw. przygotowania techniczne i nie ogłoszono partnerów.

e-TOLL - aplikacja preferowaną metodą płatności

Przedstawiciele ministerstwa nie kryją, że preferowanym rozwiązaniem jest płatność poprzez aplikację w telefonie. Wymaga założenia konta klienta oraz przypisania samochodu (w uproszczonej wersji wystarczy wskazać tablice rejestracyjne, a klasa wagowa i norma emisji spalin zostanie automatycznie określona). Do założenia konta przyda się profil zaufany lub inne metody weryfikacji takie jak choćby e-dowód czy mObywatel. Sama procedura tzw. uproszczonej rejestracji jest dość łatwa do przebrnięcia nawet dla osoby, która rzadko korzysta z cyfrowych usług. Pamiętajmy także o doładowaniu konta (na kwotę co najmniej 20 zł), z którego będą automatycznie ściągane płatności.

Jak dotąd aplikacja zbiera mnóstwo bardzo niskich not od użytkowników w sklepach App Store i Google Play. Zwykle narzeka się na zawieszanie, niewłaściwe naliczanie opłat czy niebezpieczną obsługę podczas jazdy. Część problemów z programem związana jest z ustawieniami telefonu i tzw. funkcją optymalizacji wykorzystania baterii. Program przyczynia się także do wyraźnego nagrzewania telefonu, więc w przypadku dłuższej podróży lepiej wyjąć urządzenie z etui, by poprawić chłodzenie. Nie zapominajmy także o podłączeniu zasilania, gdyż ciągła praca z GPS wyraźnie zwiększa zużycie energii.

e-TOLL - co robić w razie problemów z aplikacją?

Gdy w trakcie jazdy aplikacja będzie sprawiać problemy, przewidziano kilka odstępstw. Po zakończeniu podróży można skorzystać z opcji uzupełnienia przejazdu (określamy miejsce, gdzie aplikacja przestała działać i cel podróży). Alternatywnie pozostaje zakup e-biletu autostradowego do 3 dni po zakończeniu podróży. Jest jeszcze jedna opcja. Przedstawiciele ministerstwa wskazują na możliwość zjazdu z płatnej drogi w ciągu 15 minut od wystąpienia awarii.

e-TOLL - kontrole i mandaty

Od płatności lepiej się nie uchylać, gdyż mandaty są dość wysokie a służby przygotowane do zdalnych kontroli. Opłata dodatkowa za brak biletu wynosi 500 zł. Kolejne 500 zł mandatu nakładane jest na tych kierowców, którzy będą zakrywać tablice rejestracyjne lub umieszczą je w niewłaściwym miejscu (otwartą kwestią pozostaje np. przejazd orszaku ślubnego z charakterystycznymi nakładkami na tablice).

Do kontroli opłat przygotowano nową flotę radiowozów. To łącznie aż 102 pojazdy (Fordy Focus i Transit) ze specjalnymi zestawami kamer do identyfikacji tablic rejestracyjnych. Dzięki rozpoznawaniu tablic można błyskawicznie sprawdzić, czy dany kierowca uiścił opłatę w odpowiedniej wysokości. Co więcej, kontrola odbywa się dynamicznie (samochody już jeżdżą po drogach), co oznacza, że nawet w trakcie jazdy funkcjonariusze mogą stale weryfikować płatności.

Ładowanie formularza...