Wypadek miał miejsce we wtorek 14 marca przy ul. Sikorskiego w Słońsku (woj. lubuskie). Nastoletnia rowerzystka postanowiła zjechać z chodnika na przejście dla pieszych. Nie zauważyła, że z jej lewej strony zbliża się dostawczak, który potrącił 17-latkę. Jak opisują policjanci, kierowca "nawet nie poczuł, że doszło do uderzenia". Ponieważ nie był świadomy, że coś się wydarzyło, pojechał dalej. Poszkodowana trafiła do szpitala, na szczęście skończyło się jedynie na stłuczeniach.

Zobacz także: Policjanci nie dali się nabrać. Ustalili, kto potrącił pieszego [WIDEO]

Policjanci przejrzeli nagrania z monitoringu. Te okazały się kluczowe do ustalenia przebiegu zdarzeń. Jak ustalili, do kolizji doprowadziła rowerzystka. Sprawa 17-latki trafiła do sądu dla nieletnich.

Czy rowerzysta może jechać chodnikiem lub przejściem dla pieszych?

Policjanci wyjaśniają, dlaczego doszło do wypadku i oceniają, że zabrakło "znajomości przepisów oraz ostrożności na drodze".

Po pierwsze, 17-latka przed wjazdem na przejście nie rozejrzała się — jak mówią policjanci, "w ogóle nie obserwowała, co dzieje się na drodze". Po drugie, rowerzystka nie powinna jechać chodnikiem ani przejściem dla pieszych. "Zgodnie z artykułem 26 punktem 3 podpunktem 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu rowerem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych" — czytamy w oficjalnym komunikacie.

Zobacz także: Wiózł 5-letniego wnuczka. Nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę

Policja przypomina o sytuacjach, w których rowerzysta może jechać chodnikiem:

  • Gdy ma pod opieką dziecko do 10. roku życia jadące rowerem.
  • Gdy minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 m i znajduje się przy drodze, po której można jechać z prędkością większą niż 50 km na godz. Ponadto w tym miejscu nie są wydzielone drogi rowerowe ani osobny pas ruchu.
  • Gdy warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla rowerzystów jadących po drodze (np. ulewy, śnieg, silny wiatr, gęsta mgła, gołoledź).

Źródło: Policja Lubuska

Ładowanie formularza...