Do sejmu trafił projekt ustawy, który wziął się z petycji Forum Kolejowego Railway Business Forum skierowanej do Sejmu. Odbędzie się teraz jego pierwsze czytanie w Komisji Infrastruktury. Mówi ona konkretnie o rozszerzeniu kompetencji straży gminnych, która mogłaby zatrzymywać i karać kierowców łamiących zakaz jazdy po buspasach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

20 proc. aut nie powinno znaleźć się na buspasie

Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu ustawy, ze względu na ograniczone możliwości kontrolowania buspasów przez policję, małe jest prawdopodobieństwo ukarania kierowcy łamiącego przepisy. Z tego względu wielu z nich ryzykuje, by ominąć korki. Według przytoczonych badań Forum Kolejowego, które zostały przeprowadzone w 2019 r. w Warszawie na ul. Grójeckiej i Trasie Łazienkowskiej, 20 proc. pojazdów jeżdżących po buspasie była nieuprawniona do poruszania się nim.

Projekt przewiduje więc, że straż gminna, czy też straż miejska mogłaby zatrzymywać i karać takich kierowców, a nawet korzystać z kamer, które rejestrowałyby wykroczenie.

Straż miejska remedium na finanse i zanieczyszczenia?

W uzasadnieniu dodano ponadto, że możliwość karania kierowców przez straże gminne zniechęciłoby kierowców, by korzystali z pasów przeznaczonych dla autobusów, a ponadto mogłoby sprawić, że komunikacja miejska stałaby się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców, co także mogłoby mieć pozytywny wpływ na emisję szkodliwych substancji. Ta zmiana mogłaby też wpłynąć pozytywnie na budżet miast, bowiem autobusy nie stałyby w korkach, a co za tym idzie, paliłyby mniej paliwa.

Robert Opas z Komendy Głównej Policji w rozmowie z Rzeczpospolitą dodaje, że takie wsparcie Policji z pewnością byłoby przydatne.

Kto może jeździć buspasem?

Przypomnijmy, że buspasami mogą poruszać się autobusy, trolejbusy, pojazdy, które wykonują odpłatne i regularne przewozy osób i samochody elektryczne. Dopuszczone mogą być też taksówki, motocykle i inne pojazdy zaznaczone na znakach drogowych dotyczących danego buspasa. Za nieuprawnione poruszanie się buspasem grozi mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.

Na razie nie wiadomo, kiedy Komisja Infrastruktury zajmie się tym projektem.