Mało chwytliwa nazwa, ale za to daleko idąca pomoc, gdy chcemy szybko sprawdzić, na jakie konsekwencje narażamy się, popełniając wykroczenia drogowe. Taką możliwość oferuje aplikacja TaPo24. Opracowali ją policjanci, którzy na co dzień pracowali lub pracują w wydziałach ruchu drogowego.

Aplikacja z taryfikatorem mandatów i punktów karnych

Stworzona z myślą o innych funkcjonariuszach, TaPo24 pozwala zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi prawa o ruchu drogowym, aktami prawnymi opartymi na powyższej ustawie, a także zawiera moduły z taryfikatorem, znakami drogowymi, kwalifikacji zdarzenia drogowego czy też schemat przeprowadzenia badania stanu trzeźwości.

Korzystając z aplikacji w trybie z dostępem do sieci, wystarczy wpisać słowo lub synonim interesującego nas zagadnienia, aby system przedstawił wyniki związane z danym wykroczeniem. Przykładowo wpisanie słowa czerwone sprawi, że w wynikach wyszukiwania pojawi się to, co wiąże się z czerwonym światłem. Gdy korzystamy z aplikacji w trybie offline, trzeba wpisać całą nazwę wykroczenia.

Aplikacja TaPo24 w sieci i w trybie offline

Kolejnym atutem aplikacji TaPo24 ma być także aktualizowana na bieżąco baza danych. Funkcjonariusze m.in. śledzą pisma docierające do wydziału ruchu drogowego i dzięki temu szybko mogą reagować na zmiany prawne. Jest to ważne i pomocne, bo czasami trzeba szukać informacji w różnych aktach prawnych, choć jak zastrzegają twórcy aplikacji, informacje w niej zawarte nie stanowią wykładni prawa.

Aplikacja TaPo24 w urządzeniu iOS Foto: Auto Świat
Aplikacja TaPo24 w urządzeniu iOS

Aplikację można pobrać w sklepie dla systemu Android. W przypadku urządzeń z iOS z aplikacji korzystamy wchodząc na stronę internetową tapo24.pl. W przyszłości ma pojawić się opcja logowania, dzięki czemu możliwe będzie zapamiętania tymczasowych danych ustawionych w aplikacji przez użytkownika.