• Po informacjach o braku platformy i problemach z budową fabryki nikt nie wiedział, czy Izera rzeczywiście powstanie
  • Okazuje się, że rozmowy na temat platformy do auta cały czas trwały, a ElectroMobility Poland ma już partnera. Poznamy go w drugiej połowie listopada
  • Prace nad fabryką mają się rozpocząć na przełomie roku
  • Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu

Izera — polski samochód, chluba narodu — niestety rodzi się w wielkich bólach. Zapowiadany z pompą na razie jest jedynie ładną makietą, która może zdobić parkingi, ale do pełnoprawnego samochodu wciąż jest jeszcze bardzo daleko. Choć wydaje się, że jest już trochę bliżej, o ile zapowiedzi prezesa ElectroMobility Poland Piotra Zaremby się sprawdzą.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Izera: platforma już wybrana

Powiedział on ostatnio w rozmowie z wnp.pl, jak wyglądały negocjacje, dlaczego są opóźnienia i — najważniejsze — zapowiedział ogłoszenie wyboru platformy i technologii. Informacja ta ma być przekazana w drugiej połowie listopada.

Ponadto okazało się, że proces rozmów i negocjacji był dłuższy, niż spodziewano się na początku, a tłumaczone jest to nabieraniem zaufania do firm posiadających technologię. Ponadto oczywiście problemy wywołała pandemia i wojna w Ukrainie. Tak wytłumaczył opóźnienia prezes Zaremba.

Poinformowano, że ElectroMobility Poland nie szukało jakiejkolwiek platformy, a konkretnej o określonych parametrach. Wynegocjowane warunki mają być dobre, a między polskim przedsiębiorstwem a producentem platformy ma się wywiązać długoterminowa współpraca.

Izera: termin powstania fabryki zgodny z założeniami

Podczas rozmowy Piotr Zaremba odniósł się również do fabryki, która ma powstać w Jaworznie. Tutaj też nikt nie spodziewał się, że to może trwać tak długo.

W kwestii jej lokalizacji nic się nie zmieniło. Nadal ma być usytuowana w Jaworznie, a nad sprawami formalnymi pracują prezydent Jaworzna z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Prace przygotowawcze do budowy mają rozpocząć się na przełomie roku.

Wizualizacja fabryki Izery Foto: ElectroMobility Poland
Wizualizacja fabryki Izery

Choć budowy fabryki jeszcze nie widać, to prace nad nią mają trwać za zamkniętymi drzwiami. Projekt koncepcyjny już powstał, a teraz rodzi się projekt budowlany. Według Piotra Zaremby dzięki temu termin powstania miejsca produkcji Izery jest zgodny z założonymi celami biznesowymi. Konkretnej daty jednak nie znamy.