- Komisja Europejska uruchomiła nowy program wspierający rozwój technologii neutralnych emisyjnie
- 3,4 mld euro przeznaczono na innowacyjne technologie dekarbonizacji, w tym akumulatory do pojazdów elektrycznych
- 1,2 mld euro przeznaczono na przyspieszenie produkcji wodoru odnawialnego w Europie
- Celem programów jest wzmocnienie pozycji Europy w produkcji innowacyjnych, neutralnych emisyjnie technologii
KE w nowej kadencji zintensyfikowała unijne wysiłki na rzecz rozwoju europejskich technologii zeroemisyjnych. Ogłosiła start dwóch nowych programów - zaproszeń do składania wniosków o dotacje. Na oba programy w sumie KE przeznaczyła 4,6 mld euro.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Tak wygląda chiński SUV po przejechaniu 100 tys. km. A to nie koniec
3,4 mld euro na wsparcie technologii zeroemisyjnych
3,4 mld euro przeznaczono na wdrażanie europejskich technologii innowacyjnych technologii dekarbonizacji, w tym rozwoju akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Fundusze te mają wspierać projekty dekarbonizacji o różnej skali, a także projekty koncentrujące się na produkcji komponentów do energii odnawialnej, magazynowania energii, pomp ciepła i produkcji wodoru.
KE ma 1,2 mld euro na technologie wodorowe
1,2 mld euro w ramach Europejskiego Banku Wodoru przeznaczono zaś na przyspieszenie produkcji wodoru odnawialnego w Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Komisja Europejska podkreśla, że oba programy mają kluczowe z dzisiejszego punktu widzenia, znaczenie dla wzmocnienia wiodącej pozycji Europy i jej zdolności produkcyjnych w zakresie innowacyjnych, najnowocześniejszych technologii neutralnych emisyjnie, przy jednoczesnym dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
W dzisiejszych warunkach ekonomicznych rynek tych technologii zdominowany jest bowiem aktualnie przez produkty pochodzące z Chin. Wspieranie europejskich firm i projektów ma na celu zmianę tej sytuacji. Jest jednym ze środków w ramach szerszego podejścia do mobilizacji inwestycji w obszarze, który ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu Europy w przejściu na czystą energię i jej konkurencyjności.
W ramach funduszu innowacyjnego przeznaczono już około 7,2 mld euro na ponad 120 innowacyjnych projektów w ramach poprzednich programów wsparcia.