Unia Europejska proceduje zmiany w Dyrektywie o Efektywności Energetycznej Budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD). Nowe regulacje skupiają się na rozbudowie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych zarówno w nowych, jak i starszych budynkach, a także promują inwestycje w panele fotowoltaiczne. Te działania w praktyce ułatwią korzystanie z aut elektrycznych. W Polsce można obserwować dynamiczny wzrost prywatnych instalacji paneli słonecznych. Właściciele pojazdów elektrycznych, którzy zainwestowali w takie rozwiązanie, korzystają z darmowego "paliwa" pochodzącego z energii słonecznej.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Tego typu rozwiązań życzą sobie także mieszkańcy bloków. Wyniki badania przeprowadzonego przez InsightOut Lab pokazują, że rozwój infrastruktury ładowania w nowych i starszych budynkach w miastach zwiększy zainteresowanie autami elektrycznymi. Tak uważa prawie połowa ankietowanych.

Wyniki badania pokazują, jak bardzo istotna to kwestia, bo to właśnie dostęp do ładowarek, oprócz cen samochodów elektrycznych będzie najważniejszym czynnikiem, decydującym o rozwoju elektromobilności w Polsce w nadchodzących latach.

Z raportu przygotowanego przez InsightOut Lab i Volkswagena wynika, że dostęp do prywatnej infrastruktury ładowania znacząco zwiększa zainteresowanie autami na prąd. Odsetek osób rozważających zakup pojazdu elektrycznego wzrasta z 17 proc. do 29 proc., jeśli w miejscu do parkowania pojazdu na noc byłaby dostępna ładowarka. Badani uważają, że dostęp do infrastruktury ładowania to kluczowy argument przy zakupie samochodów elektrycznych.

Zdaniem 46 proc. ankietowanych, dostęp do infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w starszych i nowszych budynkach mieszkalnych w miastach zwiększy zainteresowanie Polaków samochodami na prąd. Niemal co czwarty badany nie wyraża w tej sprawie opinii. Natomiast 30 proc. badanych uważa, że rozwijanie infrastruktury ładowania aut elektrycznych w blokach nie wpłynie na większe zainteresowanie pojazdami elektrycznymi wśród Polaków.