Volvo EX90 to następca świetnie znanego modelu XC90. Oczywiście jest stuprocentowo elektryczny (od 2030 r. szwedzka marka zamierza oferować wyłącznie bezemisyjne samochody na rynkach Unii Europejskiej). Dopisek "Excellence" oznacza, że to SUV-limuzyna dla najbardziej wymagających klientów, którzy często korzystają z usług szofera.

Z zewnątrz najbogatsze EX90 poznamy po dwukolorowym nadwoziu i specjalnym wzorze kutych felg w rozmiarze aż 22 cali, jednak tym przypadku najważniejsze modyfikacje kryją się we wnętrzu samochodu.

Tylne siedzenia niczym nie różnią się od tych z przodu, bo kanapę zastąpiono dwoma indywidualnymi fotelami. Wyposażono je w szeroki zakres regulacji, a do zagłówków doczepiono poduszki. Nie mogło oczywiście zabraknąć funkcji podgrzewania, jak i masażu (pięć stopni). To oczywiście nie jest koniec luksusów.

Volvo EX90 Excellence Foto: Volvo
Volvo EX90 Excellence

Pasażerowie siedzący z tyłu mają do dyspozycji lodówkę, w której zmieści się butelka ulubionego schłodzonego napoju i dwie szklanki (lub kieliszki). Pośrodku znajduje się konsola m.in. z panelem do obsługi wspominanych wcześniej funkcji. Wyjątkowy nastrój w kabinie zapewniają ponadto dozownik zapachu, wielopunktowe oświetlenie oraz zestaw nagłośnienia Bowers & Wilkins High Fidelity.

Volvo szczyci się ekologicznymi materiałami, którymi wykończono środek EX90. Poinformowano, że wełniana tapicerka składa się z "tkaniny certyfikowanej zgodnie ze ścisłymi normami zrównoważonego rozwoju w zakresie dobrostanu zwierząt, kwestii środowiskowych i społecznych". Alternatywę stanowi materiał Nordico stworzony z tekstyliów pochodzących z recyklingu – butelek PET i materiałów pochodzenia biologicznego ze skandynawskich lasów.

Volvo EX90 Excellence ma być limitowane, choć producent nie ujawnił planowanej liczby wyprodukowanych egzemplarzy. Początkowo będzie można je zamówić tylko w Chinach, co nie powinno być zaskoczeniem – to największy i najbardziej chłonny rynek na luksusowe pojazdy. Można się jednak spodziewać, że w później topowe EX90 pojawi się również na innych wybranych rynkach na świecie.