• Nakazy jazdy na oponach zimowych w Europie mają różną formę: w jednych krajach zależą od pogody, w innych od kalendarza, jeszcze w innych obowiązują lokalnie
 • Jazda na nieodpowiednich oponach zazwyczaj kończy się na mandacie, ale np. we Francji oznacza przymusowe odholowanie samochodu na parking strzeżony.
 • Spowodowanie wypadku, do którego przyczyniły się letnie opony w zimowych warunkach, może skończyć się karą więzienia w wielu krajach.
 • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

W Polsce nie ma obowiązku jazdy zimą na oponach zimowych, choć jest przepis mówiący, że "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę". W praktyce, dopóki nie spowodujemy wypadku albo przynajmniej zagrożenia, za jazdę na łysych oponach letnich po ośnieżonej drodze nie grozi nam kara.

Za granicą opony zimowe obowiązkowe. A całoroczne?

W większości krajów naszego kontynentu, a zwłaszcza w krajach naszego regionu, obowiązuje jakaś forma obowiązkowego wyposażenia samochodu w opony zimowe. Jakaś forma, czyli: albo nakaz korzystania z zimówek podany w kalendarzu, albo jako zakaz jazdy na oponach letnich po śniegu.

A co z oponami całorocznymi, które w Polsce, ale nie tylko, zdobyły już kilkanaście proc. rynku opon do samochodów osobowych? Otóż opony całoroczne, jeśli noszą symbol 3PMSF (śnieżynka na tle trzech górskich szczytów), są traktowane jak opony zimowe w każdym, bez wyjątku, kraju należącym do UE. Mając na kołach opony całoroczne, wypełniamy obowiązek jazdy na zimówkach!

Ciekawostka: nieco inaczej jest z oponami noszącymi jedynie symbol M+S: w niektórych krajach, w których wymagane są opony zimowe, ogumienie M+S spełnia wymagania określone w przepisach. Nie jest tak jednak w każdym kraju i jest to słuszne podejście, ponieważ nie każda opona z symbolem M+S jest oponą zimową!

Opony zimowe obowiązkowe: jak to jest w krajach sąsiadujących z Polską?

U naszych sąsiadów, co do zasady, istnieje obowiązek używania zimą opon z homologacją zimową (jak wyżej: opony całoroczne z symbolem 3PMSF spełniają te warunki).

 • Czechy – obowiązek korzystania z opon zimowych od 1 listopada do 31 marca w warunkach zimowych, wystarczy oznaczenie na oponach M+S. Warunki zimowe to: śnieg, lód, błoto albo temperatura poniżej 4 st. C. Opony mają mieć minimum 4 mm głębokości (wyższe są wymagania dla pojazdów pow. 3,5 t).
 • Litwa – opony zimowe obowiązkowe od 10 listopada do 31 marca.
 • Łotwa – opony zimowe obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca w przypadku pojazdów do 3,5 t oraz ich przyczep. Minimalna głębokość bieżnika to 4 mm.
 • Niemcy – opony zimowe obowiązkowe w warunkach zimowych bez sprecyzowania okresu, w którym istnieje ten obowiązek. Inaczej mówiąc, jest to (naprawdę egzekwowany!) obowiązek dostosowania ogumienia do warunków panujących na drodze.

Dalsza część tekstu pod podcastem

Śre

Opony zimowe obowiązkowe: jak to jest w krajach na zachód od Polski?

W praktyce zimą wyjazd na zachód na oponach letnich — nawet jeśli w poszczególnych krajach obowiązują nakazy uzależnione od pogody — jest ryzykowny. Pogoda się zmienia i lokalni kierowcy, którzy nie chcą kupować opon zimowych, mogą zostawić auto w domu. Turysta jadący przez dany kraj nie ma raczej takiej możliwości!

 • Austria: opony zimowe obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia w zależności od panujących warunków pogodowych. W przypadku osób jadących w góry zaleca się posiadanie łańcuchów śniegowych – są obowiązkowe na wielu oznaczonych, stromych odcinkach dróg. Mandat za korzystanie z ogumienia niedopasowanego do warunków to nawet 5 tys. euro!
 • Szwajcaria – opony zimowe są zalecane (czyli obowiązek uzależniony jest od warunków panujących na drodze) od 1 listopada do 30 kwietnia. W przypadku kolizji z pojazdem niewyposażonym w odpowiednie opony kierowca jadący na oponach letnich może być obciążony współodpowiedzialnością za zdarzenie.
 •  Francja – w tym roku nastąpiło zaostrzenie przepisów: od 1 listopada do 31 marca obowiązkowe są opony zimowe w górskich miejscowościach (Alpy, Korsyka, Masyw Centralny, Masyw Jury, Pireneje, Masyw Wogezy). Obowiązek korzystania z opon zimowych dotyczy 34 departamentów kraju, czyli znacznej jego części. Maksymalny mandat za niedostosowanie się do obowiązku to 375 euro, dodatkowo auto może być odholowane na parking.
 • Włochy – nie ma jednolitych przepisów na terenie całego kraju. Przykładowo zimowe opony są obowiązkowe w południowym Tyrolu na drogach w Bolzano oraz na autostradzie A22 z Brenner do Affi od 15 listopada do 15 kwietnia niezależnie od pogody. W Dolinie Aosty opony zimowe są wymagane od 15 października do 15 kwietnia. W innych regionach nakaz korzystania z opon zimowych albo łańcuchów może być wprowadzany znakami. 

Opony zimowe obowiązkowe: jak to jest w krajach na północ od Polski?

Formalne wymogi związane z oponami zimowymi nie są w krajach nordyckich bardziej surowe niż w Europie Środkowej, jednak w praktyce większość kierowców korzysta z opon zimowych i są to opony specjalnie przystosowane do użytku w warunkach panowania niskich temperatur, śniegu i lodu. Dawniej częściej używano opon z kolcami, obecnie dobrym standardem są opony z miękkiej mieszanki, w Polsce rzadko spotykane, zapewniające doskonałą przyczepność na lodzie. W takim otoczeniu posiadanie dobrych opon zimowych jest konieczne!

 • Estonia – opony zimowe obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca.
 • Finlandia – opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Zalecana głębokość bieżnika – 5 mm lub więcej, minimalna głębokość bieżnika – 3 mm.
 • Norwegia – nie ma obowiązku korzystania z opon zimowych, jednak w warunkach zimowych samochody na oponach letnich muszą być wyposażone w łańcuchy – posiadanie zimówek zwalnia od obowiązku korzystania z łańcuchów.
 • Szwecja – opony zimowe są obowiązkowe od 1 grudnia do 31 marca. Ważne: również przyczepy ciągnięte przez auta do 3,5 t. muszą być wyposażone w ogumienie zimowe.

Opony zimowe obowiązkowe: jak to jest w krajach na południe od Polski?

 • Chorwacja – opony zimowe wymagane na niektórych trasach oznakowanych znakami drogowymi; minimalna głębokość bieżnika opon zimowych to 4 mm.
 • Bułgaria – opony zimowe zalecane od 15 listopada do 1 marca.
 • Serbia – opony zimowe obowiązkowe od 1 listopada do 1 kwietnia w warunkach zimowych, na niektórych odcinkach niezależnie od pogody; minimalna głębokość bieżnika to 4 mm.
 • Węgry – przepisy podobne do polskich, opony zimowe nie są obowiązkowe.