Nasz ranking powstał na podstawie obserwacji rynku wtórnego w 2015 r. Za punkt wyjścia posłużyły dane z portalu Otomoto.pl, dotyczące najchętniej wyszukiwanych aut używanych w mijającym roku. W pierwszej dziesiątce znalazły się tylko i wyłącznie samochody niemieckie. Połowę z nich stanowią pojazdy klasy kompaktowej – ta tendencja nie zmienia się od lat.

Wciąż brakuje w czołówce samochodów z niższych segmentów, są za to trzy modele wyższej klasy średniej i dwa z segmentu wyższego. Pierwsze trzy miejsca, jak co roku, zajmują modele koncernu Volkswagena: Audi A4, VW Golf, a także VW Passat. To nic nowego, mimo upływu lat, co najwyżej przeskakujemy w naszych wyborach do nowszych generacji.

Kiedyś zdecydowanie prowadziły Volkswageny (Golf był na szczycie rankingów przez kilka lat z rzędu), teraz na czoło wysuwa się bardziej prestiżowe Audi – w zestawieniu ujęto aż trzy modele producenta z Ingolstadt (dla porównania: są tylko dwa Volkswageny i jedna Skoda). Popularność Audi nie jest dziełem przypadku. W bardziej ekskluzywnym opakowaniu otrzymujemy popularną technikę (w większości stosowaną w Volkswagenach, Seatach oraz Skodach), co przekłada się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji – tanie części zamienne, niedrogie i powszechnie znane zabiegi serwisowe.

Ale nawet kupując bardziej prestiżowe Audi, należy pamiętać, że nie wszystkie wersje silnikowe i nie wszystkie rodzaje skrzyń biegów gwarantują tanie koszty utrzymania. Na pozostałych miejscach mamy jeszcze trzy inne auta Grupy VW – łącznie więc aż sześć modeli. W 2015 r. dużą popularnością cieszyły się także samochody BMW („trójka” i „piątka”), jeden Opel i Ford.

W porównaniu z poprzednimi latami z pierwszej dziesiątki wypadły samochody japońskie. Jeszcze przed kilkoma laty pojawiały się tu Honda Civic i Toyota Corolla. W naszym zestawieniu opisaliśmy te generacje prezentowanych modeli, które nie tylko cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku wtórnym i których oferta jest największa, lecz także mieszczące się w najpopularniejszym przedziale cenowym, czyli 15-20 tys. zł.