• Ponad 50 ekspertów motoryzacyjnych wytypowało 100 samochodów, które ich zdaniem zasługują na miano najpiękniejszych w historii motoryzacji
  • Wśród laureatów znalazły się zarówno drogie limuzyny, samochody sportowe, jaki i modele popularne, które przyczyniły się do zmotoryzowania społeczeństwa
  • Najlepszą setkę tworzą auta marek, które w dalszym ciągu są na rynku, ale nie brakuje także pojazdów nieistniejących producentów

Ikony stylistyki, takie jak Ferrari 250 GT, Jaguar E-Type czy Porsche 911, są uważane za arcydzieła, które znajdują się na liście marzeń każdego fana motoryzacji. A co z samochodami typu Fiat Panda, Mini czy Volkswagen Garbus? Czy te bardziej popularne auta dla ludu mają tylko wartość emocjonalną i nie towarzyszą im żadne estetyczne wrażenia?

Aby wyłonić 100 najpiękniejszych i najbardziej emocjonujących samochodów wszech czasów zaprosiliśmy 55 specjalistów z całego świata – Europy, Ameryki, Indii i Azji Wschodniej. Wśród nich znaleźli się projektanci Paul Bracq czy Peter Schreyer, a także szefowie działów klasyków, jak Ulrich Knieps (BMW) czy Uwe Mertin (Opel). W projekcie udział wzięli również dyrektorzy muzeów, historycy, prezesi stowarzyszeń i kierowcy wyścigowi, np. Hans-Joachim Stuck i Walter Röhrl.

Każdy ekspert wybrał pięć najpiękniejszych samochodów wszech czasów. Nie było żadnych zakazów, tylko prośba o uczciwość – nie preferuj marki, dla której pracujesz. Kolejność od 100 do zwycięzcy została ustalona w trzech etapach. Etap 1: im więcej głosów ma model, tym ma on wyższe miejsce.

Etap 2: tam, gdzie dwa lub więcej modeli uzyskało taką samą liczbę głosów, eksperci przyznawali dodatkowe punkty. Model, który w zestawieniu danego fachowca został uznany za piąty najpiękniejszy samochód, otrzymał 1 punkt, za czwarte miejsce – 2 punkty, za trzecie – 4 punkty, drugie 6 punktów, a najpiękniejszy samochód otrzymywał 8 punktów. Im więcej punktów, tym wyższe miejsce.

Etap 3: jeżeli nadal były punkty remisowe, na podstawie dodatkowych ustaleń przyznawane były jeszcze raz dodatkowe punkty, które zadecydowały o końcowej klasyfikacji.

Poniżej w galerii w kolejności od ostatniego do pierwszego miejsca przedstawiamy całą setkę samochodów, które przez naszych ekspertów zostały uznane za te najpiękniejsze i najbardziej fascynujące. W tym przypadku jest to prawdziwa galeria sław.