Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), tunel na zakopiance (pod Luboniem Małym) będzie nieczynny 12 grudnia (we wtorek) od godz. 10.00 do 14.00.

W tym czasie w tunelu przeprowadzane będą ćwiczenia dla personelu tunelu oraz służb ratunkowych. Wezmą w nich udział strażacy, medycy i policjanci oraz pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Centrum Powiadamiania Ratunkowego. GDDKiA sprawdzi w tym czasie funkcjonowanie systemów ratowniczych tunelu i przećwiczy koordynację działań różnych służb.

Zamknięty tunel na zakopiance — wyznaczono objazdy

Podczas gdy tunel na zakopiance będzie zamknięty, kierowcy będą mogli korzystać z objazdów. Jadący w kierunku Rabki na węźle Lubień będą mogli zjechać na drogę wojewódzką nr 968, prowadzącą do Mszany Dolnej. W Mszanie trzeba będzie skręcić prawo, na drogę krajową nr 28, którą będzie można dojechać do węzła Skomielna Biała i trasy S7. Samochody jadące w kierunku Krakowa na węźle Skomielna Biała będą musiały zjechać na drogę krajową nr 28 w kierunku Mszany Dolnej, a następnie skręcić w lewo na drogę wojewódzką nr 968, którą dojadą do węzła Lubień.

Ćwiczenia w tunelu na zakopiance

Tunel na Zakopiance to część drogi ekspresowej S7. Trasa ta wchodzi w skład Transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa na takich trasach nakładają obowiązek przeprowadzania co roku ćwiczeń. Podobne przeprowadzono w ubiegłym roku.