W komunikacie z poniedziałku 27 listopada poinformowano, że pogoda w tym tygodniu będzie na ogół zmienna.

- napisano w prognozie synoptycznej na okres 27 listopada - 3 grudnia.

Najgorszych warunków pogodowych należy spodziewać się na północnym wschodzie kraju i w rejonach górskich, gdzie w nocy temperatura może spaść poniżej -10 stopni Celsjusza (tam też możliwe zawieje i zamiecie śnieżne).

Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu dla Polski południowej, południowo wschodniej i południowo zachodniej. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wynosi od 10 do 15 cm.

Pogoda w wielu regionach kraju będzie raczej zimowa niż jesienna, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców, które zwiększają ryzyku wypadku.

Poniżej kilka porad:

  • To już najwyższy czas, żeby zmienić opony na zimowe lub całoroczne. Jazda na letnich w takich warunkach jest po prostu niebezpieczna.
  • Pamiętaj wcześniej wymienić płyn do spryskiwaczy, żeby letni nie zamarzł w zbiorniczku.
  • Przed jazdą należy dokładnie odśnieżyć samochód, żeby zapewnić sobie odpowiednią widoczność i nie dostać mandatu. Warto mieć przy sobie szczotkę i skrobaczkę lub odmrażacz do szyb.
  • Mróz może oznaczać problemy z akumulatorem. Na wszelki wypadek dobrze mieć w bagażniku kable rozruchowe i nauczyć się, jak "pożyczyć" prąd od innego kierowcy. Jeśli akumulator jest stary, lepiej kupić nowy.
  • Noga z gazu i ostrożna jazda. Na śliskiej drodze należy zwolnić, utrzymywać większy odstęp od poprzedzającego auta, wcześniej hamować, uważać szczególnie na zakrętach, nie wykonywać gwałtownych manewrów.
  • W tym okresie szczególnie ważne jest oświetlenie auta. Światła powinny być kompletne, a przednie odpowiednio ustawione, żeby skutecznie oświetlałby drogę i nie oślepiały innych kierowców.