Zdarzenie (jeszcze nie zderzenie, choć było blisko) mrozi krew w żyłach. Doszło do niego 7 stycznia br. na drodze krajowej nr 10 w okolicach Torunia. Na nagraniu widać zbliżający się samochód osobowy marki BMW, który wyprzedza kilka pojazdów jeden za drugim, w tym dużą ciężarówkę transportującą kombajn zbożowy. Na jezdni namalowana jest pojedyncza linia ciągła, zaraz będzie lekki zakręt. Wyprzedzający pewnie myślał, że zdąży, przecież zawsze jakoś się wciśnie. Niestety tym razem się przeliczył.

Gdy zauważa, że nie ma się gdzie schować, "przytula się" do wyprzedanej ciężarówki i musi liczyć na reakcję kierowcy jadącego z naprzeciwka, w którego aucie jest zamontowany wideorejestrator. Ten, widząc, co się dzieje, zapobiegawczo zwalnia i odbija na pobocze (na filmiku widać, że zmuszonych zostało do tego też kilku kierowców za nim). Tylko dzięki takiemu zachowaniu nie doszło do czołowego zderzenia.

Policja opublikowała nadesłane nagranie ku przestrodze.

Zapytaliśmy Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, jak ukarany został kierowca BMW. Czy skończyło się tylko na mandacie, czy może sprawa trafiła do sądu, który za stworzenie zagrożenia w ruchu może nawet odebrać prawo jazdy? Okazuje się, że postępowanie jest w toku, prowadzi je komenda z Torunia. Dowiedzieliśmy się, że na oryginalnym nagraniu oprócz tablic rejestracyjnych dobrze widoczna jest także twarz kobiety, która prowadziła samochód.

Zasady bezpiecznego wyprzedzania:

Art. 24 Prawa o ruchu drogowym:

  • 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

  • 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
  • 3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.
  • 4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.
  • 5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.
  • 6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.
  • 7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

  • 8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1) jednokierunkowej;

2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

  • 9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.
  • 10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

  • 11. Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.
  • 12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.
  • 13. Kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3, o których mowa odpowiednio w art. 4 ust. 1 lit. b rozporządzenia 2018/858 albo w załączniku nr 2 do ustawy, zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze.
  • 14. Zakazu, o którym mowa w ust. 13, nie stosuje się do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.