— Nasz pracownik, trąbiąc i błyskając światłami, próbował zwrócić uwagę kierowcy. Bez skutku. Pomogła tablica STOP Zły kierunek i kierowca ostatecznie nie wjechał pod prąd na autostradę. Nie zmienia to faktu, że nagranie udostępnimy policji — komentuje sprawę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Tablica "STOP Zły kierunek" — co to za znak?
GDDKiA w sierpniu 2021 r. rozpoczęła pilotażowy program montażu charakterystycznych dużych, żółtych tablic z napisem "STOP Zły kierunek" i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu. Oznakowanie takie znajduje się obecnie już w prawie 120 miejscach w Polsce. Podobne symbole są od lat stosowane na drogach w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji.
GDDKiA / Materiały prasowe
Kierowcy na ogół nie mają problemów ze zrozumieniem tej tablicy
Co zrobić, jeśli już wjechałem pod prąd na autostradzie?
Jeśli kierowca wjechał omyłkowo pod prąd na autostradzie lub drodze ekspresowej, musi zatrzymać się w bezpiecznym miejscu — najlepiej na pasie awaryjnym i włączyć światła awaryjne. Następnie z zachowaniem szczególnej ostrożności należy opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną. Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub policji, które pomogą kierowcy wydostać się z "pułapki". Samodzielna próba zawracania może spowodować poważne konsekwencje.