Wypadki z udziałem pieszych często należą do grupy najtragiczniejszych zdarzeń drogowych. Badania pokazują, że już potrącenie osoby przez pojazd poruszający się z prędkością 60 km/h i więcej szansa na przeżycie niechronionego uczestnika ruchu drogowego jest znikoma.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Policjanci staną przy przejściach dla pieszych. Cel jest jeden

O tym ogromnym ryzyku doskonale wiedzą policjanci, w szczególności funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego. Dlatego też mundurowi z komendy miejskiej w Rybniku przez całą środę (29 listopada) będą prowadzili akcję "Bezpieczny pieszy". Jej celem jest ograniczenie liczby tragicznych zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na baczności muszą się mieć przede wszystkim kierowcy — w pobliżu przejść dla pieszych będzie czuwała większa liczba patroli policyjnych niż zazwyczaj. Mundurowi obstawią przede wszystkim te miejsca, w których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych lub tragicznych sytuacji.

Piesi również nie są bez winy

Funkcjonariusze zapowiadają, że będę zwracali uwagę nie tylko na kierowców. Celem są również piesi, którzy wielokrotnie sami powodują niebezpieczne sytuacje. Policjanci przypominają pieszym, aby ci podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystali z telefonów komórkowych i nawet wchodząc na przejście przy świecącym zielonym świetle i tak upewniali się, czy mogą to zrobić. Jednym z największych zarzutów w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego jest jednak wchodzenie na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd.