W ubiegłym tygodniu ostrzegaliśmy was przed zastawianymi w Krakowie pułapkami. Cyberprzestępcy przeprowadzili atak polegający na naklejeniu na parkomatach wlepek zachęcających do korzystania z płatności za parkowanie poprzez zeskanowanie kodu QR prowadzącego na niebezpieczną stronę stworzoną przez hakerów. Po podaniu danych karty płatniczej można było w kilka sekund stracić oszczędności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kraków. Oszuści od QR kodów na parkomatach zatrzymani

O zagrożeniu czyhającym na kierowców chcących opłacić parkowanie poinformował urząd miasta. Pracownicy przekazali, że wprowadzające w błąd naklejki zostaną usunięte niezwłocznie po zabezpieczeniu śladów przez policję. Mundurowi wykazali się błyskawiczną reakcyjną i pomimo wykorzystanych przez cyberprzestępców technik anonimizacji namierzyli ich jeszcze w dniu otrzymania zgłoszenia o ataku.

– czytamy w komunikacie prasowym na stronie policji.

Zatrzymanie złodziei od fałszywych kodów QR na parkomatach Foto: Policja
Zatrzymanie złodziei od fałszywych kodów QR na parkomatach

Złodzieje z Krakowa mieli nie tylko fałszywe kody QR

W miejscu namierzonym przez funkcjonariuszy została znaleziona także "znaczna suma pieniędzy w walutach obcych" i susz roślinny marihuany. Młodzi mężczyźni usłyszeli zarzuty i przyznali się do nielegalnego posiadania środków odurzających oraz oszustw związanych z parkomatami w Krakowie.

Część dowodów zabezpieczonych w lokalu cyberprzestępców Foto: Policja
Część dowodów zabezpieczonych w lokalu cyberprzestępców

Policja nie przekazała, czy 21-latka także brała udział w przestępstwach. Mundurowi prowadzą dalsze śledztwo i ustalają teraz, ile osób padło ofiarą kreatywnych złodziei. My zaś przypominamy o zachowaniu czujności – cyberprzestępcy mogą działać w podobny sposób także w innych miastach.