Auto Świat Wiadomości Aktualności Ukraińcy zmienili trasę samochodowego szlaku. Zyskują na tym Polacy

Ukraińcy zmienili trasę samochodowego szlaku. Zyskują na tym Polacy

Autor Mateusz Ćwierz
Mateusz Ćwierz

Władze Ukrainy zdecydowały się tymczasowo znieść cło na importowane samochody. W zaledwie dwa tygodnie nasi wschodni sąsiedzi sprowadzili ich około 30 tys. Z powodu wojny zmienił się również przebieg szlaków handlowych, a korzystają na tym przede wszystkim handlarze z Polski.

Zniesienie przez ukraińskie władze cła na importowane samochody znacząco wpływa na liczbę sprowadzanych pojazdów
RomanBabakin / Shutterstock
Zniesienie przez ukraińskie władze cła na importowane samochody znacząco wpływa na liczbę sprowadzanych pojazdów
  • Dzięki tymczasowemu zniesieniu opłat celnych obywatele Ukrainy, kupujący pojazdy za granicą, nie muszą płacić cła importowego, akcyzy i podatku VAT
  • W ostatnim czasie Ukraińcy są coraz bardziej zainteresowani sprowadzaniem minibusów
  • Zniesienie cła na importowane samochody w Ukrainie wpłynęło na wzrost zainteresowania samochodami z krajów sąsiednich, w tym przede wszystkim z Polski
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Pobudzenie rynku motoryzacyjnego w Ukrainie

Dzięki tymczasowemu zniesieniu opłat celnych obywatele Ukrainy kupujący pojazdy za granicą nie muszą płacić cła importowego, akcyzy i podatku VAT. To oczywiście błyskawicznie pobudziło tamtejszy rynek motoryzacyjny, który od momentu rozpoczęcia wojny był praktycznie zamrożony.

Przed rosyjską inwazją sprowadzaliśmy około 30-50 tys. samochodów osobowych miesięcznie. W marcu import był faktycznie zamrożony przez wojnę. W kwietniu proces się odnowił ze względu na "zerowe" oclenie. Tylko od 12 kwietnia do początku maja sprowadzono około 30 tys. aut

- stwierdził Stanisław Buczacki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Ukrainy w rozmowie z serwisem money.pl.

Zobacz także: Polak stworzył rekordowo długą lawetę. To "jamnik" na bazie popularnego modelu

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Marki najchętniej sprowadzanych samochodów

Wojna nie wpłynęła na to, jakie marki samochodów Ukraińcy najchętniej sprowadzają z zagranicy. W dalszym ciągu największą popularnością cieszą się takie same auta. Jedyny wyjątek stanowią minibusy, którymi zainteresowanie w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosło.

Według wyliczeń Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Ukrainy samochodami najczęściej sprowadzanymi do tego kraju w 2021 r. z Unii Europejskiej były:

  1. Volkswagen Golf - 25 450;
  2. Skoda Octavia - 23 962;
  3. Volkswagen Passat - 23 834;
  4. Renault Megane - 19 540;
  5. Renault Scenic - 12 840;
  6. Opel Zafira - 12 331;
  7. Opel Astra - 11 610;
  8. Ford Focus - 10 025;
  9. Skoda Fabia - 9 848;
  10. Audi A4 - 8 236.

Zobacz także: W Polsce powstanie pierwsza autostrada fotowoltaiczna. To sposób na rosnące ceny energii

W ubiegłym roku auta sprowadzane z krajów Unii Europejskiej stanowiły aż 65,8 proc. całego ukraińskiego importu samochodowego. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęły pojazdy ściągane z Ameryki Północnej - 27,7 proc. Wśród państw, z których Ukraińcy importowali najwięcej aut pierwsze miejsce zajęły Stany Zjednoczone, a zaraz za nimi uplasowała się Polska i Niemcy. Ceny samochodów sprowadzanych z zagranicy w większości przypadków nie przekraczały 10 tys. dol.

Zobacz także: Duże spadki sprzedaży w pierwszym kwartale. Tak źle nie było od siedmiu lat

Nowy przebieg szlaków handlowych

Jednym ze skutków rozpoczęcia inwazji Rosji w Ukrainie była zmiana przebiegu szlaków handlowych. Koniecznym okazało się czasowe zamknięcie portów morskich, a to spowodowało pewne modyfikacje w transporcie importowanych samochodów. Obecnie pojazdy sprowadzane zza oceanu przypływają wyłącznie do portów w Unii Europejskiej i stamtąd na terytorium Ukrainy transportowane są już drogą lądową.

Zobacz także: Rosjanie próbowali przeprawić się przez rzekę. Stracili nowe BMP

Taki proces zajmuje oczywiście dużo czasu, dlatego też decyzja o zniesieniu cła na importowane samochody wpłynęła na jeszcze większy wzrost zainteresowania autami z krajów Unii, które leżą najbliżej granicy z Ukrainą. Sprowadzenie pojazdów z takich państw zajmuje zazwyczaj 1-2 tygodnie, podczas gdy import z Ameryki Północnej może trwać minimum 2-3 miesiące. Z tego względu obecnie najwięcej aut ściąganych jest właśnie z Unii Europejskiej, w tym oczywiście z Polski. Jak jednak zaznacza Stanisław Buczacki - jest to tylko sytuacja przejściowa.

Autor Mateusz Ćwierz
Mateusz Ćwierz
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków