Auto Świat EV Wiadomości Arcfox w Polsce. Marka zadziwia rozwiązaniami dla dzieci i autem od projektanta Audi

Arcfox w Polsce. Marka zadziwia rozwiązaniami dla dzieci i autem od projektanta Audi

Arcfox to producent należący do chińskiego koncernu BAIC. Właśnie zadebiutował na targach w Poznaniu. Już niedługo w Polsce będą dostępne trzy modele, jeden od znanego projektanta, a kolejny skrojony dla rodzin z dzieckiem.

Arcfox Kaola
Zobacz galerię (34)
Źródło zbiorcze dla obrazków importowanych w ramach Onet Editorial Workflow
Arcfox Kaola
  • Producent samochodów elektrycznych Arcfox zadebiutował na targach w Poznaniu
  • W Polsce będą dostępne trzy modele: flagowy liftback Alpha S, SUV Alpha T oraz minivan Kaola
  • Arcfox zacznie sprzedaż jeszcze w tym roku, a ceny mają być atrakcyjne, jak na chińskie auta przystało

BAIC na Stary Kontynent wchodzi nie tylko z serią samochodów Beijing, ale także ostrzy zęby na segment aut elektrycznych. Za nie będzie odpowiadać marka Arcfox, która nawet nie brzmi, jakby pochodziła z Chin. Producent chce oferować przystępne cenowo i nowoczesne elektryczne samochody.

Warto się przyzwyczaić do nazwy Arcfox, bowiem na rynku ma pięć modeli, z czego trzy będą oferowane w Polsce. Są to: flagowy liftback o nazwie Alpha S i SUV zaprojektowany przez Waltera de Silvę Alpha T. Najciekawszy jednak wydaje się minivan Kaola, który jest pełny różnych rozwiązań dla rodzin z dziećmi. To nowość na rynku.

Arcfox Kaola — iście rodzinny minivan

Arcfox Kaola
Arcfox KaolaArcfox

Producent twierdzi, że jest to pierwszy przedstawiciel nowego segmentu aut — SPV (Smart Parenting Vehicle). To auto wypełnione zaskakującymi rozwiązaniami, by podróż z małym dzieckiem była komfortowa, a rodzice mogli wypocząć. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik europejskich minivanów, które niegdyś były bardzo popularne, przez swoją pojemność i prorodzinność.

Samochód zdecydowanie wyróżnia się ciekawą, nieco zabawkową stylistyką i wykończeniem wnętrza. Producent twierdzi także, że jakość wykończenia stoi na wysokim poziomie. W środku wrażenie może robić elektrycznie sterowany fotelik dla dzieci, który obraca się w stronę drzwi, gdy je otworzymy. Tapicerka foteli jest wykonana z antybakteryjnych materiałów, a dedykowana kamera w środkowym słupku monitoruje dziecięcy fotelik, by nie trzeba było obracać się za siebie. Kolejnym niecodziennym rozwiązaniem jest tryb usypiania, automatycznie dostosowujący pozycję fotelika, dźwięk i oświetlenie wokół dziecka, aby zapewnić mu spokój i wyższy komfort snu.

Arcfox Kaola
Arcfox KaolaArcfox

Co więcej, kabina może być intensywnie wentylowana, a w konsoli środkowej jest antybakteryjny rozkładany stolik do przewijania niemowlęcia. Ciekawostką jest też to, że samochód wyposażono w filtry PM 2.5, PM 10, dodatkowe filtry przeciwpyłkowe i przeciwkurzowe oraz nawet lampę ultrafioletową, która dezynfekuje wnętrze po opuszczeniu go przez pasażerów.

Za napęd odpowiada silnik elektryczny o mocy 163 KM i zasilany jest z baterii LFP (litowo-żelazowo-fosforanowa) o pojemności niecałych 59 kWh. Producent deklaruje zasięg do 500 km (w cyklu CLTC). Szybkie ładowanie umożliwia naładowanie baterii z poziomu 30 do 80 proc. w 26 min. Samochód osiągnął 5 gwiazdek w testach C-NCAP.

Arcfox Alpha S — limuzyna typu liftback

Arcfox Alfa S
Arcfox Alfa SArcfox

Jest to model o zupełnie innym charakterze niż wyżej opisany. To wielka limuzyna o długości 4930 mm i rozstawie osi wynoszącym 2930 mm. Można się więc spodziewać bardzo przestronnego wnętrza. Inżynierowie zadbali również o aerodynamikę, która jest tak ważna w elektrykach. Jego współczynnik oporu powietrza to 0,248.

Producent chwali się wnętrzem wykonanym z wysokiej jakości materiałów. Ciekawa może być tutaj tapicerka siedzeń, która wykonana jest z mikrofibry. Są one dodatkowo podgrzewane i wentylowane. Ponadto jest tutaj wielki szklany dach panoramiczny o powierzchni 2,09 m2. Imponujący jest także ekran multimedialny, mający aż 20,3 cala z rozdzielczością 4K, a ten za kierownicą ma 12,3 cala. Mimo tak wielkich wyświetlaczy znalazło się także miejsce na fizyczne przyciski. Bagażnik jest pojemny i ma 560 l.

Arcfox Alfa S
Arcfox Alfa SArcfox

Auto może mieć moc 217 KM lub 435 KM. Mocniejsza wersja ma napęd na cztery koła i rozpędza się do 100 km/h w 4,2 s. Energia czerpana jest z akumulatora o pojemności 94,5 kWh (brutto) i ma zapewniać zasięg aż do 735 km zgodnie z chińskimi pomiarami. Ładowanie na szybkiej ładowarce od 30 do 80 proc. zajmuje 30 min.

Arcfox Alpha T — europejski SUV

Arcfox Alpha T
Arcfox Alpha TArcfox

Ostatnia propozycja od Arcfoxa to sporych rozmiarów SUV o długości 4788 mm i rozstawie osi 2915 mm. Ciekawostką jest to, że został on zaprojektowany przez Waltera de Silvę, projektanta takich aut, jak Audi R8 i Alfa Romeo 156. Trzeba przyznać, że auto ma bardzo atrakcyjną stylistykę, a do tego niezły współczynnik oporu powietrza Cx=0,271.

Wnętrze ma podobne rozwiązania, co model Alpha S, czyli 20,3-calowy ekran multimediów i 12,3-calowy wyświetlacz zegarów. Jest tutaj jednak jeszcze jeden monitor, o przekątnej 10,2 cala, obsługujący funkcje klimatyzacji. Dodatkowo możliwy jest tutaj panoramiczny dach o powierzchni aż 2,6 m2. Nie widać tu jednak fizycznych przycisków. Fotele również są pokryte mikrofibrą, a bagażnik ma 460 l.

Arcfox Alpha T
Arcfox Alpha TArcfox

Warianty napędów również są takie same, podobnie jak bateria, jednak zasięg już nieco mniejszy - 688 km. Sprint do 100 km/h w najmocniejszej wersji wynosi 4,6 s.

Wszystkie samochody mają się pojawić w Polsce jeszcze w tym roku. Na tę chwilę nie opublikowano cenników samochodów.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków