Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Klasyki > Youngtimer > (Nie PUBLIKOWAĆ) Fiat 126p jako radiowóz. Maluch, którego nie było

(Nie PUBLIKOWAĆ) Fiat 126p jako radiowóz. Maluch, którego nie było

Autor Piotr Burchard
Piotr Burchard
Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

W 2023 r. będziemy obchodzili 50. rocznicę uruchomienia produkcji Fiata 126p – samochodu, który miał i ma zarówno zagorzałych fanów, jak i wrogów, ale który zmienił nie tylko obraz polskiej motoryzacji, lecz przede wszystkim sposób myślenia Polaków. Niewiele osób jednak wie, że Maluchy jako oznakowane radiowozy używane były przez milicję, a później policję. Dziś widok takiego auta budzi najczęściej niedowierzanie.

Fiat 126P radiowóz - Maluch, którego nie byłoŹródło: Auto Świat
  • Napis na boku naszego zdjęciowego egzemplarza z 1990 r. jest mylący – od początku auto służyło w policji
  • Maluch-radiowóz był używany w Kazimierzu do 1998 r.
  • Dla dużej części miłośników klasycznej motoryzacji fakt, że Maluchy bardzo wcześnie trafiły na służbę do milicji obywatelskiej, jest mało znany

Tak, wiemy, brzmi to odrobinę patetycznie, ale nie ma w tym cienia przesady – ten samochód naprawdę zmienił Polaków i otworzył zupełnie nieznane dotąd perspektywy. Od początku był dla szeroko pojętych mas pracujących czymś w rodzaju "marchewki" – pierwszy sekretarz KC PZPR Edward Gierek zdawał się nim mówić do rodaków: "Zobaczcie, Polska się modernizuje. Wytężona praca ma sens! Nagroda was nie ominie". Po latach powojennego zaciskania pasa i gomułkowskiej oszczędności Polacy zaczęli wierzyć w ludzką twarz socjalizmu – ustroju wychwalającego równość, który do tej pory robotnikom miał do zaproponowania głównie ciężką pracę, a uprzywilejowanej warstwie działaczy partyjnych szereg apanaży.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Premiera licencyjnego Fiata 126p odbyła się 9 listopada 1972 r. na placu Defilad w Warszawie, choć właściwiej byłoby napisać Fiata 126 – ze zrozumiałych względów prezentowane w stolicy auta wyprodukowano bowiem we Włoszech, gdzie wytwarzanie modelu 126 rozpoczęto pod koniec 1972 r. Ustawione obok znajdujących się na pochylniach pojazdów olbrzymie tablice informowały: "Polski Fiat 126p – samochód dla Ciebie".