Auto Świat Klasyki Youngtimer (Nie PUBLIKOWAĆ) Fiat 126p jako radiowóz. Maluch, którego nie było

(Nie PUBLIKOWAĆ) Fiat 126p jako radiowóz. Maluch, którego nie było

Autor Piotr Burchard
Piotr Burchard
Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

W 2023 r. będziemy obchodzili 50. rocznicę uruchomienia produkcji Fiata 126p – samochodu, który miał i ma zarówno zagorzałych fanów, jak i wrogów, ale który zmienił nie tylko obraz polskiej motoryzacji, lecz przede wszystkim sposób myślenia Polaków. Niewiele osób jednak wie, że Maluchy jako oznakowane radiowozy używane były przez milicję, a później policję. Dziś widok takiego auta budzi najczęściej niedowierzanie.

Fiat 126P radiowóz - Maluch, którego nie było
Zobacz galerię (31)
Auto Świat
Fiat 126P radiowóz - Maluch, którego nie było
  • Napis na boku naszego zdjęciowego egzemplarza z 1990 r. jest mylący – od początku auto służyło w policji
  • Maluch-radiowóz był używany w Kazimierzu do 1998 r.
  • Dla dużej części miłośników klasycznej motoryzacji fakt, że Maluchy bardzo wcześnie trafiły na służbę do milicji obywatelskiej, jest mało znany

Tak, wiemy, brzmi to odrobinę patetycznie, ale nie ma w tym cienia przesady – ten samochód naprawdę zmienił Polaków i otworzył zupełnie nieznane dotąd perspektywy. Od początku był dla szeroko pojętych mas pracujących czymś w rodzaju "marchewki" – pierwszy sekretarz KC PZPR Edward Gierek zdawał się nim mówić do rodaków: "Zobaczcie, Polska się modernizuje. Wytężona praca ma sens! Nagroda was nie ominie". Po latach powojennego zaciskania pasa i gomułkowskiej oszczędności Polacy zaczęli wierzyć w ludzką twarz socjalizmu – ustroju wychwalającego równość, który do tej pory robotnikom miał do zaproponowania głównie ciężką pracę, a uprzywilejowanej warstwie działaczy partyjnych szereg apanaży.

Autor Piotr Burchard
Piotr Burchard
Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki