• Sporo jest silników w najnowszych Alfach, które godne są polecenia, ale są i takie, które odradzamy
  • W palecie silników Alfy Romeo znajdziecie udane benzyniaki, a przede wszystkim turbodiesle
  • Dobra wiadomość jest taka, że nie odradzamy praktycznie żadnego z silników wysokoprężnych, które znajdziecie w najnowszych modelach Alfy Romeo

Alfa Romeo to marka oferująca samochody przeznaczone dla osób, które cenią sobie nie tylko styl, lecz także właściwości jezdne. Nie jest to co prawda najpopularniejszy producent na rynku wtórnym, ale ma zagorzałe grono zwolenników i wiele interesujących modeli oferowanych w dość atrakcyjnych cenach. Mimo nie najlepszej opinii o marce sporo tych samochodów napędzają bardzo trwałe i tanie w naprawach silniki.

Część z nich jest co prawda tożsama z jednostkami, które znajdziecie w innych włoskich markach koncernu Fiata, nie zmienia to jednak faktu, że prezentowane silniki zostały bardzo dobrze zaprojektowane. Oczywiście, to nie wszystkie motory, które można by polecić w przypadku włoskiego producenta. W naszym zestawieniu zabrakło np. udanych nowszych konstrukcyjnie silników Diesla 1.6 oraz 2.0. Zdecydowaliśmy się bowiem zaprezentować o wiele bardziej popularne, ale nieco starsze jednostki wysokoprężne 1.9 oraz 2.4, często spotykane w używanych egzemplarzach.

Pisząc o udanych silnikach, nie sposób także pominąć kultowej rodziny sześciocylindrowych jednostek firmowanych nazwiskiem inżyniera Busso. Te motory o pojemności: 2.5, 3.0 i 3.2 znajdziecie w wielu modelach Alfy Romeo powstałych po 2000 r. Niestety, w 2005 r. włoski producent zrezygnował z ich produkcji (ciekawostka: kilka dni po tej decyzji zmarł Giuseppe Busso). W nowszych modelach Alfa zastosowała silnik V6 3.2 (GM), którego nie polecamy, bo nie dość, że jest paliwożerny, to na dodatek ma dość duże problemy z trwałością.

Uwaga na benzyniaki produkcji GM

To zresztą niejedyny silnik GM, który trafił do tej kategorii, bo trudno polecić też motory R4 serii JTS (1.9 oraz 2.2), ale uważajcie również na włoskie 2.0 JTS (rozwinięcie jednostki 2.0 Twin Spark).

Włoska marka pomimo krążących o niej opinii w ostatnich latach ma więc sporo udanych jednostek napędowych, które w większości można polecić.