• Zbyt szybka jazda może skutkować przegrzaniem silnika
  • Jadąc szybko autostradą warto kontrolować temperaturę oleju
  • Za mocno rozgrzany olej traci swoje właściwości

Volkswagen zaleca długie okresy międzyprzeglądowe. Komputer naszego Seata Leona X-Perience informuje, że na wymianę oleju powinniśmy się stawić w serwisie dopiero przy przebiegu 30 tys. km. Postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta, ale jeśli planujecie pokonać swoim samochodem więcej niż 250 tys. km warto zainwestować w częstszą wymianę oleju. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na długowieczność silnika i jego osprzętu.

Seat Leon 2.0 TDI X-Perience - szybka jazda i dolewka oleju

Nasz samochód jest intensywnie eksploatowany i w mieście i na trasie. Ostatnio mieliśmy okazję pojeździć niemieckimi autostradami. Seat Leon 2.0 TDI X-Perience o mocy 150 KM bez trudu przekracza 200 km/h. Ale kiedy przez dłuższy czas podróżujemy z taką prędkością temperatura oleju skacze do 120 st. C. Właśnie po takiej jeździe komputer naszego Leona poinformował o konieczności uzupełnienia oleju. Być może był to zbieg okoliczności, ale z pewnością przy takiej jeździe olej staje się rzadszy i silnik konsumuje większe ilości środka smarnego. W wysilonych silnikach benzynowych, które mają wyższą temperaturę spalania niż diesle, olej potrafi się rozgrzać do 140 st. Jak podkreśla Janusz Jałocha z serwisu samochodów sportowych AOH, jeśli olej podczas dynamicznej jazdy rozgrzeje się do 140 st. C powinniśmy go wymienić ponieważ zaczyna tracić swoje właściwości.

Sprawdziliśmy, że jeśli naszym Seatem Leonem 2.0 TDI podróżujemy z prędkością do 170 km/h temperatura oleju nie przekracza 110 st. C. Jeśli zależy nam na trwałości silnika najlepiej nie jeździć z maksymalną prędkością przez dłuższy czas. Najlepiej pozostawić rezerwę ok. 15 proc. Pędząc z pedałem gazu wciśniętym do oporu silnik zbliża się do limitów temperaturowych. Oczywiście niektóre silniki budowano z dużym zapasem termicznym, ale najnowsze konstrukcje ze względów ekologicznych są precyzyjnie policzone, korzystają z mniejszej ilości oleju i tym samym nie oferują tak dużego zapasu. Na szczęście są staranniej monitorowane i tym samym chronione przed przegrzaniem.

Seat Leon 2.0 TDI X-Perience - kontrola temperatury oleju

Można odnieść wrażenie, że jadąc szybciej skuteczniej chłodzimy silnik. Niestety obciążenie silnika jest w takiej sytuacji nieproporcjonalnie większe niż chłodzenie. Jeśli nie mamy dodatkowych chłodnic oleju dynamiczna autostradowa jazda stanowi największe wyzwanie dla sinika. Większe niż ostra jazda z częstymi przyspieszeniami w mieście. Bardzo niebezpieczne dla silnika są sytuacje kiedy pędzimy autostradą z gazem wciśniętym do oporu, nagle ściągamy nogę z pedału i potem znowu ostro przyspieszamy. Podczas szybkiej jazdy drogą szybkiego ruchu tak dzieje się bardzo często.

Reasumując jeśli tylko mamy w samochodzie wyświetlacz temperatury oleju przy szybkiej jeździe autostradowej kontrolujmy jego wskazania. Wracając do naszego długodystansowego Seata Leona 2.0 TDI X-Perience. Jeśli po 20 tys. km tylko raz musieliśmy uzupełniać olej oznacza to, że nie mamy najmniejszych powodów do zmartwień. Do tej pory nie zauważyliśmy żadnych niedomagań w naszym samochodzie.

Seat Leon 2.0 TDI X-Perience - dziennik testu

  • Przebieg: 19 637 km
  • Spalanie: 7,2 l/100 km
  • Usterki: brak

Seat Leon 2.0 TDI X-Perience - dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 1968 cm3, R4, turbo diesel
Moc 150 KM przy 3500-4000 obr./min
Moment obrotowy 340 Nm przy 1750-3000 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 7-biegowa aut., napęd 4x4
Prędkość maksymalna 211 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,8 s
Średnie zużycie paliwa 4,8 l/100 km (producent)
Cena 127 400 zł