• Nawet w korporacjach taksówkowych wciąż zdarzają się samochody niewyposażone w klimatyzację, choć należą one do mniejszości
  • Dodatkowa opłata za włączenie klimatyzacji może być pobrana wyłącznie za zgodą pasażera, który przed zamówieniem tej "usługi" jest poinformowany o cenie
  • W przypadku autobusów miejskich i tramwajów temperatura, jaka ma panować w środku oraz sposób obsługi urządzeń klimatyzacyjnych, są ustalane przez przewoźników. Standardy są dość wysokie, ale nie zawsze da się je utrzymać
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Na zewnątrz panuje skwar, a w samochodzie gorąc nie do wytrzymania. Najgorzej jest, gdy auto utknie w korku – nawet gdy kierowca uchyli okno, podczas postoju na rozgrzanym asfalcie, gdy wokół stoją samochody z włączonymi silnikami, w niczym to nie pomaga. Dla kierowcy taksówki to też nie jest przyjemna sytuacja, ale po pierwsze, jest przyzwyczajony, a po drugie – jest w pracy. W taki sposób – oszczędzając na klimatyzacji – niektórzy starają się obniżyć koszty. Wiadomo, paliwo drogie, w upalny dzień można w ten sposób, kosztem komfortu swojego i pasażerów, zaoszczędzić dobre kilka zł na godzinę jazdy.

Czy taksówka musi mieć klimatyzację?

Taksówka Foto: antoniodiaz / Shutterstock
Taksówka

Nie ma przepisu, który wymaga od osób, które zarobkowo wożą inne osoby, zapewnić pasażerom klimatyzowanego wnętrza pojazdu. Z drugiej strony klimatyzacja jest od dobrych kilku lat standardowym wyposażeniem większości samochodów. W praktyce jednak "na taksówkach" jeżdżą nawet stare samochody i nie wszystkie wyposażone są w klimatyzację.

W przypadku taksówkarzy, którzy jeżdżą w korporacjach, dowolność w kwestii wyposażenia samochodów jest – przynajmniej w teorii – ograniczona. Każda korporacja ma swój regulamin i swoją politykę. EleTaxi: "Wszystkie nasze samochody posiadają klimatyzację. Nie jest to wymogiem". Eko Taxi: "Jeszcze nie wszystkie nasze taksówki mają klimatyzację – uchowały się takie bez klimatyzacji – jeżdżące nieco dłużej tj. od czasów, kiedy to jeszcze nie było obowiązkowe u nas w firmie. Obecnie nie przyjmujemy nowych taksówek do współpracy bez klimatyzacji. Jeśli nastąpi awaria klimatyzacji — kierowca ma obowiązek to zgłosić i jak najszybciej naprawić". iTaxi: wszystkie nasze samochody muszą być wyposażone w klimatyzację i inne pojazdy nie są przyjmowane". Halo Taxi: "Wymogiem w naszej firmie jest samochód wyposażony w klimatyzację". Sawa Taxi: "Wszystkie nasze taksówki są wyposażone w klimatyzację".

Oczywiście, kierowców jeżdżących poza korporacją żadne wymogi dotyczące wyposażenia auta w klimatyzację nie dotyczą. Różnie też bywa – delikatnie mówiąc – z kierowcami jeżdżącymi "na Uberze". W sytuacji, gdy zlecenia nierzadko są obsługiwane przez pojazdy 20-letnie i starsze (i często inne niż zadeklarowane operatorowi przez kierowcę), nie można liczyć na klimę. Raczej należy się cieszyć, jeśli samochód jest w stanie gwarantującym bezpieczną jazdę.

Taksówka Foto: Tero Vesalainen / Shutterstock
Taksówka

10 zł za włączenie "klimy": czy to dozwolone?

Jeśli włączenie klimatyzacji uwzględnione jest w cenniku (np. jest informacja o takiej opłacie na drzwiach taksówki), jest to, teoretycznie, dopuszczalne. W praktyce w cennikach warszawskich korporacji opłaty "klimatycznej" nie ma, ale kierowcy jeżdżący poza korporacjami mogą takie dodatkowe opłaty wprowadzać. Podobnie jak np. za przewożenie zwierząt (takie opłaty w cennikach nie są już rzadkością). Jeśli jednak zdarzy się, że kierowca "korporacyjny" zaproponuje włączenie klimatyzacji np. za 10 zł, warto ten fakt zgłosić w formie reklamacji. Warto jedynie pamiętać, że jeśli bierzemy taksówkę "z ulicy", to, nawet jeśli jest oznakowana barwami jakiejś korporacji taksówkowej, nie jest przesądzone, że skarga wniesiona do korporacji zostanie jakkolwiek uwzględniona. Wszystko zależy od umowy, jaką ma kierowca ze swoim "pracodawcą". Zdarzają się bowiem tacy, którzy pracują dla różnych firm, niektóre korporacje z powodu niedoboru kierowców się na to godzą. Może być tak, że taksówkarz, który prowadzi działalność gospodarczą na swój rachunek, stosuje różne standardy wobec swoich klientów w zależności od tego, jak ich pozyskuje.

Klima w autobusie miejskim: włączana "z ręki" albo "z automatu". O ile jest

Autobus miejski w Łodzi Foto: Martyn Jandula / Shutterstock.com
Autobus miejski w Łodzi

Niestety, pasażerowie różnych środków komunikacji miejskiej nie zawsze mogą liczyć na klimatyzację. Przykładowo w Warszawie klimatyzację mają wszystkie pociągi SKM, zdecydowana większość autobusów (ponad 75 proc.), ale tylko ok. 30 proc. tramwajów. Podobnie jest w innych miastach, np. w Łodzi: o ile większość (ok. 80 proc.) autobusów ma klimę, to już zdecydowana większość tramwajów – nie.

W zależności od wieku i modelu pojazdu kierowcy autobusów i tramwajów uruchamiają klimatyzację ręcznie (gdy na zewnątrz jest ciepło – już od rana), nie wyłączają jej wcale (jak w samochodzie osobowym) albo jest ona sterowana w pełni automatycznie. Jak informuje warszawski ZTM "Latem, w pojazdach komunikacji miejskiej temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w klimatyzowanych autobusach, tramwajach i pociągach SKM system chłodzący jest automatycznie uruchamiany w momencie, gdy temperatura wewnątrz pojazdu przekroczy 25 stopni Celsjusza".

Nie zawsze jednak, gdy temperatura na zewnątrz sięga 35 stopni Celsjusza, możliwe jest utrzymanie w środku autobusu czy tramwaju (w miarę) komfortowej temperatury rzędu 22-25 stopni. Wszystko zależy od tego, jak często autobus zatrzymuje się na przystankach i w efekcie jak często otwierane są drzwi. Gorzej, gdy klimatyzacja się psuje – wtedy wnętrze pojazdu przystosowanego do stale działającej klimatyzacji staje się absolutnie nieznośne – to dlatego, że okna są zamknięte i zablokowane. Bywa i tak, że zepsuta klimatyzacja wdmuchuje do wnętrza gorące powietrze. Takie usterki to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów – należy je natychmiast zgłaszać.

ZTM radzi, aby – gdy klimatyzacja jest niewydolna – w pierwszej kolejności powiedzieć o tym kierowcy, który siedząc za kierownicą, korzysta z osobnych nawiewów i może nie zdawać sobie sprawy, że z temperaturą z tyłu jest coś nie tak. O problemach z klimatyzacją można też informować operatora za pośrednictwem strony internetowej albo w punktach obsługi pasażerów.

Co do kierowcy, który stwierdzi albo zostanie powiadomiony o tym, że klimatyzacja nie działa, to ma on obowiązek odblokować okna i otworzyć szyberdachy, a także zgłosić usterkę pracodawcy.

A jeśli klimatyzacji w tramwaju nie ma...

Warszawski tabor na tle pojazdów komunikacji publicznej w innych miastach jest dość nowoczesny, w wielu miastach znacznie niższy procent autobusów jest wyposażonych w "klimę". Tramwaje to większy problem – ich żywotność jest znacznie dłuższa, pojazdy 20- i 30-letnie nie są niczym szczególnym, a zatem i klimatyzacja jest spotykana w nich znacznie rzadziej. Należy mieć to na uwadze, planując podróż w godzinach największego upału – wybierać raczej klimatyzowane pociągi podmiejskie czy metro, a najlepiej unikać podróży w środku dnia. Warto odpowiednio się ubrać. Nie warto natomiast wierzyć producentom dezodorantów, że w każdym wypadku są skuteczne przez 72 godziny – dla komfortu swojego i współpasażerów.

Tramwaj Foto: Margy Crane / Shutterstock
Tramwaj