Auto Świat Wiadomości Aktualności Kierowcy coraz częściej wysyłają zgłoszenia na policję. Rośnie agresja na drogach

Kierowcy coraz częściej wysyłają zgłoszenia na policję. Rośnie agresja na drogach

Wyprzedzanie "na trzeciego", omijanie pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu, przyspieszanie przez wyprzedzanego kierowcę czy zajeżdżanie drogi: w Polsce takich przypadków jest coraz więcej. Świadczy o tym rosnąca liczba zgłoszeń na policyjną skrzynkę "Stop agresji drogowej". Gdzie takich zachowań jest najwięcej, a gdzie najmniej?

Mandat karny
DarSzach / Shutterstock
Mandat karny

Policyjne skrzynki "Stop Agresji Drogowej" powstały, aby stworzyć kanał, za pomocą którego kierowcy mogliby przekazywać mundurowym informacje o zachowaniach zagrażających innym uczestnikom ruchu.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2022 r. liczba takich zgłoszeń wzrosła aż o ok. 3 tys., z przeszło 25 tys. w 2021 r. do ponad 28 tys. w 2022 r. Gdzie takich przypadków było najwięcej, a gdzie najmniej?

Przeczytaj także: Godzina na wyjazd i rozpoczęcie pracy: jeździłem z kierowcą pługa

W 2022 r. najwięcej tego typu zgłoszeń otrzymała Komenda Stołeczna Policji. Oto wykaz pięciu komend wojewódzkich z największą liczbą otrzymanych informacji o agresji drogowej:

  1. Komenda Stołeczna Policji (Warszawa): 7012 (w 2021 r.: 5394);
  2. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu: 2928 (w 2021 r.: 2391);
  3. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach: 2678 (w 2021 r.: 2156);
  4. Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie: 2579 (w 2021 r.: 2177);
  5. Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu: 2543 (w 2021 r.: 4305).

Z kolei najmniej zgłoszeń odnotowały:

  1. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku: 377 (w 2021 r.: 359);
  2. Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie: 444 (w 2021 r.: 490);
  3. Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach: 533 (w 2021 r.: 374).

Jednocześnie policja apeluje o niezapełnianie policyjnych skrzynek np. sprawami niewłaściwego parkowania czy przekraczania prędkości zarejestrowanego prywatną kamerką lub rejestratorem jazdy. Policji chodzi głównie o nadsyłanie materiałów przedstawiających groźne zachowania: np. wyprzedzanie "na trzeciego", omijanie pojazdu, który ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu, przyspieszanie przez wyprzedzanego kierowcę, zajeżdżanie drogi lub wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle.

Jak wysłać zgłoszenie na skrzynkę "Stop Agresji Drogowej"?

Jak skutecznie zgłosić materiały dotyczące "Stop Agresji Drogowej"? Policja radzi, aby przed wysłaniem zgłoszenia sprawdzić, na terenie której jednostki policji zostało popełnione wykroczenie. To przyczyni się do szybszej reakcji na zarejestrowane zdarzenie. W celu umożliwienia policjantom skutecznego ścigania sprawców wykroczeń najlepiej przekazać materiał filmowy z następującymi danymi: data, godzina i miejsce zdarzenia, dane dotyczące pojazdu oraz dane zgłaszającego.

Należy przy tym pamiętać, że przesłanie materiału filmowego zarejestrowanego przez zgłaszającego oznacza wyrażenie zgodę na jego wykorzystanie, w tym upublicznienie, w celach działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Cechy identyfikacyjne pojazdów i wizerunki uczestników zostaną zasłonięte w sposób zapewniający ochronę danych osobowych.

Policja przypomina również, że przypadki innych nieprawidłowych zachowań uczestników ruchu drogowego można zgłaszać w jednostce policji lub też innych służb, w normalnym trybie. Skrzynki "Stop Agresji Drogowej" przypisano najpoważniejszym przypadkom, groźnym dla innych uczestników ruchu drogowego. Wiele z potencjalnych zagrożeń można także zgłosić za pośrednictwem narzędzia online, czyli Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Autor Krzysztof Wojciechowicz
Krzysztof Wojciechowicz
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków