• Lidl już raz oferował nowe samochody - w 2019 r. pojawiła się oferta na Fiaty 500, wtedy cała pula 1000 sztuk rozeszła się w ciągu tygodnia
  • Teraz niemiecki dyskont wspólnie z Sixt i platformą Vehiculum oferuje nowe skonfigurowane i wyprodukowane już egzemplarze Kii Stonic
  • W sieci oferowano także leasing na modele Renault: Clio i Twingo - wszystkie zostały wyprzedane
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Wbrew pozorom nowy samochód z Lidla to żadna nowość. Niemiecka sieć sklepów już raz próbowała sił na motoryzacyjnym rynku. Próba zakończyła się w 2019 r. ogromnym sukcesem. W ciągu jednego tygodnia wyprzedano w Niemczech całą pulę tysiąca egzemplarzy Fiata 500. Trudno zatem się dziwić, że handlowcy u naszych zachodnich sąsiadów skusili się na kolejne podejście.

Kia Stonic z Lidla

Tym razem w sieci Lidl można skorzystać z oferty leasingu online Kii Stonic (w jednym kolorze nadwozia – czarnym). W ramach limitowanej oferty już za 135 euro miesięcznie (nieco ponad 618 zł przez 4 lata z limitem przebiegu do 10 tys. km rocznie) łatwo o nowe auto w przystępnej konfiguracji Vision. Lidl oferuje model z silnikiem 1.0 T-GDi, 5-stopniową manualną skrzynią biegów, 17-calowymi aluminiowymi felgami, automatyczną klimatyzacją, czujnikami parkowania czy radiem przygotowanym do współpracy ze smartfonami z Android Auto i Apple CarPlay. Wersja dla Lidla wyróżnia się 7-calowym ekranem, a u dealerów marki występują wersje z nieco większą matrycą.

Egzemplarze oferowane przez Lidl zostały już wyprodukowane, co oznacza, że próżno liczyć na indywidualną konfigurację (w regulaminie znalazła się jednak adnotacja o możliwości zamówienia dowolnie skonfigurowanego pojazdu, ale wówczas czas oczekiwania może przekroczyć nawet sześć miesięcy). Na osłodę pozostaje obiecywany przez Lidl czas dostawy (za logistykę odpowiada sieć Sixt Leasing, a za sprzedaż ofert firma Vehiculum). Samochód można odebrać w ciągu 6-8 tygodni od zawarcia umowy. Na tym oczywiście nie koniec.

Auto z Lidla - odbiór w Sixt albo dostawa do domu

Podstawowa miesięczna rata za samochód może być wyższa. Można ją zwiększyć o 20,8 euro (ok. 95 zł), by zyskać pakiet serwisowy (przeglądy i wszystkie naprawy związane z typowym zużyciem eksploatacyjnym). W opcji ponadto dostawa (w przeciwnym wypadku auta odbiera się w jednym z trzech punktów Sixt na terenie Niemiec) pod wskazany adres w Niemczech (taka przyjemność kosztuje dodatkowe 8,05 euro miesięcznie) oraz ubezpieczenie (od 77,02 euro co miesiąc).

Okazuje się, że nowa akcja nie wszystkim przypadła do gustu. Zaniepokojenia nie kryło przede wszystkim stowarzyszenie niemieckich dealerów. Pojawiły się zarzuty o sprzeczność umowy Kia - Lidl z regulacjami dealerskimi oraz brak stosownych informacji (importerowi zarzucano, że dealerzy dowiedzieli się o całej akcji z mediów).

Podobna akcja Lidla, w ramach której sprawnie wyprzedano Renault Twingo (leasing od 99 euro) oraz Renault Clio (leasing od 100 euro), nie wzbudziła takich kontrowersji. Otwartą kwestią pozostaje, czy w dyskoncie pojawią się samochody kolejnych marek. Lidl nie kryje bowiem ambicji na dalszy rozwój projektu Lidl-Autos.