Poza tym w numerze polecamy:

  • Prezentację nowości salonu samochodowego w Los Angeles
  • Pierwszy test nowej Toyoty Corolli Cross
  • Test porównawczy BMW X1 z Mercedesem GLA
  • Używane samochody na drogie paliwa: Suzuki Swift, Nissan Micra i Skoda Fabia
  • Kiedy i komu może być zarekwirowany samochód 

Zacznijmy jednak od Los Angeles. Tam zorganizowano jedne z nielicznych obecnie targów motoryzacyjnych na świecie. Nie ma bowiem już ani słynnej i prestiżowej Genewy, ani Frankfurtu, ani innych mniejszych lub większych salonów samochodowych. Taka forma prezentacji nowości rynkowych już raczej nie wróci. Pewnie dla większości fanów motoryzacji nie jest to dobra wiadomość. Zawsze przyjemniej jest zobaczyć nowe auto na własne oczy, usiąść w nim, dotknąć materiałów wykończeniowych itd. Żadna multimedialna prezentacja tego nie zastąpi.

A w naszych prezentacjach znalazło się m.in. Porsche 911 Dakar, Toyota bZ Compact SUV Concept, elektryczny Abarth czy Ford Ranger Raptor. Mamy też ciekawy wywiad z szefem szwedzkiej marki Polestar, nie tylko o jej planach, ale o przyszłości motoryzacji.

Targi motoryzacyjne odchodzą w niepamięć

Ale tak jak motoryzacja w ostatnich latach zmienia się definitywnie, tak odchodzą w niepamięć formy prezentacji samochodów czy działań marketingowych w tej branży. Zmiany następują dość gwałtownie, są kosztowne dla koncernów motoryzacyjnych, ale również klienci płacą za nowe samochody coraz większe pieniądze. Co gorsza, według różnych badań nastroje w branży nie są najlepsze. Większość odczuwa skutki kryzysu, nie są jasne perspektywy, spodziewane są redukcje zatrudnienia.

Optymizmu jak na lekarstwo, i to raczej umiarkowanego. Dotyczy to także kierowców, którzy muszą coraz więcej płacić za tankowanie, ubezpieczenie i wszystkie inne koszty utrzymania samochodu. Paliwa będą jeszcze droższe po Nowym Roku, kiedy rząd zniesie tarczę antyinflacyjną. Także ładowanie elektryków kosztuje coraz więcej.

Toyota Corolla Cross – udany model już na rynku

W tych niełatwych czasach całkiem dobrze radzi sobie Toyota. Od miesięcy jest liderem sprzedaży nowych aut na naszym rynku. Teraz w salonach jest już nowość – Corolla Cross. Testowaliśmy to auto, zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie.

W teście porównawczym tym razem mamy nowe BMW X1 i Mercedesa GLA. Jest też mocna Cupra 2.0 TSI i BMW iX3, a także Skoda Superb z dieslem 2.0 TDI. Coraz więcej samochodów dostawczych oferowanych jest z napędem elektrycznym. I właśnie sprawdzaliśmy w testach Forda E-Transita. Niczego nie można mu zarzucić.

Konfiskata samochodu: kiedy i komu

Staramy się wyjaśnić przepisy o konfiskacie samochodu za jazdę po pijanemu i spowodowanie wypadku. Sprawa nie jest oczywista i prosta. Poza tym w radzimy, jak oszczędnie jeździć samochodem, kiedy wszystko jest coraz droższe i jak ustawić światła. Polecamy gorąco garść praktycznych porad dla kierowców.

Awaryjność samochodów coraz mniejsza: raport TUV

Publikujemy pełny ranking awaryjności kilkuset modeli w wieku od 2 do 11 lat. Polecamy uwadze tym, którzy zamierzają kupić auto sprowadzone z Niemiec. Polecamy również porównanie kilkuletnich maluchów: Suzuki Swifta, Nissana Micry i Skody Fabii. To mogą być dobre propozycje na zapowiedzi o podwyżce paliw po zniesieniu tarczy antyinflacyjnej w styczniu.