Zeithaus w Autostadt w Wolfsburgu to jedno z najlepszych i najbardziej emocjonujących muzeów aut w Europie. Zgromadzono tam nie tylko klasyki koncernu Volkswagena, ale praktycznie wszystkie najważniejsze samochody w historii, w tym m.in. Forda Model T, Jaguara E-Type, Bugatti Tipo 57 Atlantic, Lamborghini Countach czy Cadillaca V16. Przed samym wejściem do tego skarbca, na honorowym miejscu stoi szklana gablota, a w niej – Polski Fiat 126p. Skąd się tu wziął?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Okazuje się, że to miły gest ze strony Niemców. Wolfsburg jest bowiem miastem partnerskim Bielsko-Białej, gdzie przed laty produkowano Malucha. Umowę o partnerstwie podpisano 27 maja 1998 r. Tym samym w 2023 r. mija ćwierć wieku od tego wydarzenia, stąd Maluch przed budynkiem mieszczącym nieprzebrane skarby motoryzacji.

 Foto: Krzysztof Wojciechowicz / Auto Świat

Na dodatek w tym roku wypada 50. rocznica rozpoczęcia produkcji Polskiego Fiata 126p właśnie w Bielsku-Białej. To dodatkowy powód obecności tego samochodu w tym bardzo prestiżowym miejscu. Egzemplarz Malucha wystawiony w Wolfsburgu został użyczony przez śląskie miasto.

 Foto: Krzysztof Wojciechowicz / Auto Świat

Ten bordowy samochód to wersja z silnikiem o pojemności 652 cm sześc. wyprodukowana w 1990 r. 24-konny egzemplarz ma symboliczny przebieg – jedynie 470 km.

Polski Fiat 126p w samym sercu koncernu Volkswagena Foto: Krzysztof Wojciechowicz / Auto Świat
Polski Fiat 126p w samym sercu koncernu Volkswagena