• Samochód elektryczny po raz pierwszy był najchętniej kupowanym pojazdem w Europie
  • Amerykańska Tesla wyprzedziła marki ze Starego Kontynentu na rynku europejskim
  • Najchętniej kupowane samochody w Europie to Dacia Sandero, Renault Clio i Tesla Model 3
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Najnowsze statystyki badań rynku motoryzacyjnego JATO pokazują, że samochody elektryczne sukcesywnie zyskują coraz większą popularność na rynku. W 26 krajach poddanych badaniu, zarejestrowanych zostało 964 800 nowych samochodów, z czego 23% to pojazdy napędzane energią elektryczną.

Problemy z podażą na rynku nowych aut

O tym, że branża automotive boryka się z problemami, pisaliśmy już wiele razy. Teraz mamy okazję zobaczyć, jak te zawirowania przekładają się na sprzedaż nowych samochodów. Mimo ogromnego popytu, producenci aut wciąż sprzedają o wiele mniej niż przed pandemią. Zdaniem ekspertów JATO wynika to z faktu, że klienci nie chcą długo czekać na nowe samochody i kupują używane.

Dobry czas na zakup auta elektrycznego

Problemy z dostępnością aut z silnikami spalinowymi oraz korzystne warunki zakupu pojazdów elektrycznych sprawiły, że coraz więcej chętnych decyduje się na zakup auta zasilanego prądem. Przed pandemią na każdy sprzedany elektryczny samochód przypadało 10,3 aut z silnikiem Diesla. Dziś ten stosunek jest bliski 1 do 1.

Tesla na prowadzeniu

Najpopularniejszy w ubiegłym miesiącu pojazd to Tesla Model 3. Amerykańska firma sprzedała 24 512 takich pojazdów. To 2,6 proc. udziału w rynku. Taki wynik oznacza, że samochód elektryczny po raz pierwszy był najchętniej kupowanym pojazdem w Europie oraz że produkt amerykański wyprzedził marki ze Starego Kontynentu. Dzięki wrześniowemu sukcesowi Tesla jest obecnie liderem na rynku pojazdów typu BEV z udziałem 24 proc., wyprzedzając Grupę Volkswagen (22 proc.), Stellantis (13 proc.) i Hyundai-Kia (prawie 11 proc.). Amerykańska firma sprzedała też więcej aut niż marki, takie jak Fiat, Nissan czy Seat.

SUV-y w natarciu

Kolejny sukces firmy Elona Muska to dwa miejsca na podium w rankingu sprzedaży samochodów elektrycznych. Na pierwszym miejscu jest Tesla Model 3, ale tuż za nim uplasował się mały SUV tesla Model Y. Podium zamyka Volkswagen ID.3. Prognozy dotyczące sprzedaży aut typu SUV (obecnie producenci sprzedają 46.5 proc. SUV-ów) sugerują, że Tesla Model Y (8 926 sprzedanych egzemplarzy) ma szansę objąć pozycję lidera.

Dotychczasowe statystyki pokazują, że prawdopodobnie podsumowanie rynku motoryzacyjnego w 2021 r. będzie raportem pełnym rewelacji i niespotykanych dotąd wniosków.