W poniedziałek w godzinach popołudniowych do użytku oddany zostanie kolejny odcinek trasy Via Carpatia. Przebiegający przez Polskę międzynarodowy szlak powiększy się w województwie podkarpackim do 39,6 km. Poza funkcjonującym już odcinkiem od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe otwarty zostanie odcinek Lasy Janowskie - Zdziary o długości 9,5 km.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Nowy odcinek rozpoczyna się za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 przebiega równolegle do istniejącej DK19. Następnie, po przekroczeniu rzeki Bukowa i granicy z woj. podkarpackim, droga kieruje się w lewo i przecina obszary leśne, gdzie zlokalizowano po obu stronach drogi Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Bukowa.

Po wschodniej stronie, za cmentarzem, droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK19, kierując się przez obszary polno-leśne w stronę miejscowości Kutyły, którą omija od zachodu. Następnie kieruje się na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do DK19 na węźle Zdziary.

Nowy odcinek drogi S19 na trasie Lasy Janowskie - Zdziary
Nowy odcinek drogi S19 na trasie Lasy Janowskie - Zdziary

Wartość inwestycji wynosi 236 mln zł, a jej wykonawcą było konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner). W ramach zawartej umowy zostały wybudowane dwa mosty, 10 wiaduktów, jedna kładka dla pieszych, 15 przepustów, jedna para MOP Bukowa (kat. I) oraz węzeł Zdziary łączący S19 z DK19.

Kiedy Via Carpatia będzie gotowa?

W Polsce Via Carpatia będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość ok. 169 km.

Plan międzynarodowej trasy Via Carpatia na terenie Polski
Plan międzynarodowej trasy Via Carpatia na terenie Polski

Na tym terenie w realizacji znajduje się jeszcze odcinek o długości 75,1 km, a w przygotowaniu jest trasa o długości 54,1 km. W tym drugim przypadku jeden odcinek znajduje się na etapie przetargu, a trzy na etapie realizacji koncepcji programowej.

W grudniu 2020 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyznał, że Via Carpatia na terenie Polski powinna być skończona na przełomie 2025 i 2026 r.