Trzcianka i Sękocin Stary w woj. mazowieckim oraz Radomsko w woj. łódzkim to trzy miejsca, w których Shell uruchomił już szybkie ładowarki Shell Recharge. Firma zapewnia, że udostępnione urządzenia są jednymi z najnowocześniejszych na rynku i można korzystać z nich za pomocą aplikacji, karty flotowej, skanując kod QR dostępny na urządzeniu lub za pomocą karty płatniczej.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Shell stawia na ładowarki o mocy 360 kW

Każde z już działających urządzeń ma dwa punkty ładowania, a ich docelowa moc wynosi 360 kW. Już teraz można spodziewać się, że kierowcy zyskają dostęp do znacznie szerszej sieci ładowarek obsługiwanych przez Shella. We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej firma zamierza uruchomić do końca 2027 r. 75 ultraszybkich ładowarek ze 150 punktami ładowania.

Zanim jednak to nastąpi, firma rozwija też tzw. destination points, tj. punkty ładowania zlokalizowane poza stacjami benzynowymi, np. na parkingach restauracji lub centrów handlowych. W przyszłym roku ładowarki Shell mają pojawić się w pierwszych lokalizacjach Max Premium Burgers. Restauracje tej szwedzkiej sieci można znaleźć m.in. w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.

Shell Recharge Foto: Shell
Shell Recharge

Na łatwy dostęp do rozbudowanej sieci szybkich ładowarek musimy poczekać

W ocenie Moniki Kielak-Łokietek, prezes zarządu Shell Mobility, w Polsce potrzebne są szybkie ładowarki, zwłaszcza na stacjach zlokalizowanych przy autostradach. Tę opinię potwierdza Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA. Jak zauważa, użytkownicy samochodów elektrycznych (BEV) chcą tracić jak najmniej czasu na ładowanie, a to oznacza, że niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Tymczasem w naszym kraju udział stacji z punktami o mocy powyżej 150 kW obecnie nie przekracza 4 proc.

Szybkie ładowarki przy autostradach nie są dla Shella niczym nowym, bo już kilka lat temu firma rozpoczęła ich montaż we współpracy z Ionity. Obecnie kierowcy korzystający z oferty Shella mają do dyspozycji 29 takich punktów. W lepszej sytuacji są klienci biznesowi korzystający z karty Shell Card EV, którzy mają dostęp do sieci roamingowej liczącej ponad 4,4 tys. punktów.