Auto Świat Testy Testy nowych samochodów Suzuki Swift Sport - bez szaleństw

Suzuki Swift Sport - bez szaleństw

| Aktualizacja

Wkrótce w salonach Suzuki pojawi się nowy Swift Sport. Ma tylko i aż 140 KM mocy, bo jego masa własna wynosi zaledwie 970 kg. Czy jest to samochód, który potrafi wywołać większe emocje podczas jazdy? Miałem już okazję to sprawdzić

Suzuki Swift Sport
Zobacz galerię (18)
Suzuki
Suzuki Swift Sport
  •  Swift Sport nie jest bardzo mocny, za to - bardzo lekki
  • Auto dobrze wygląda i nieźle jeździ, ale brakuje mu ostrzejszego charakteru
  • W sprzedaży od końca lipca, cennik otwiera kwota 79 900 zł

Suzuki Swift Sport odróżnia się od standardowego Swifta zadziorną stylizacją. Przód samochodu wyostrzono za sprawą nowego zderzaka i zmodyfikowanej osłony chłodnicy o strukturze plastra miodu. Do tego dodano 17-calowe obręcze kół, nakładki na progi, spojler dachowy i „karbonową” atrapę dyfuzora z dwiema dużymi końcówkami układu wydechowego. Efekt końcowy jest bardzo dobry. Auto wygląda naprawdę fajnie, zwłaszcza w kanarkowo-żółtym kolorze lakieru, nawiązującym do startów Suzuki w serii JWRC.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Suzuki Swift Sport – dobrze się zapowiada!

Wsiadam do środka i wpadam w głęboki, ciasny fotel, który od razu informuje, że należycie przytrzyma mnie w szybko pokonywanym zakręcie. Przednie fotele są mocno wyprofilowane, ale nie twarde (można powiedzieć, że zadziwiająco miękkie), więc jazda w dłuższej trasie nie będzie męcząca. Kierowca może przyjąć niską pozycję. Niestety, pasażer nie ma możliwości obniżenia swojego fotela.

Wróćmy do zalet. Już standardowy Swift ma fajną, spłaszczoną u dołu kierownicę. W Sporcie jest ona wykończona perforowaną skórą, zapewniającą pewniejszy chwyt. Poza tym w czarnym wnętrzu znajdziemy wiele czerwonych akcentów (panele ozdobne, szwy i tarcza obrotomierza).

Suzuki Swift Sport – czy jest „hot”?

Pod maskę usportowionego Swifta Suzuki włożyło swój najmocniejszy dostępny obecnie silnik 1.4 BoosterJet, który generuje 140 KM (poprzednik miał wolnossący motor 1.6). Konkurencja może się pochwalić znacznie wyższą mocą w swoich hot-hatchach segmentu B. No właśnie, czy Swift Sport aspiruje do tego grona?

Przeczytaj też:

Suzuki Swift Sport – wrażenia

Turbodoładowany silnik korzystnie wypada w Vitarze, więc lekki Swift radzi sobie jeszcze lepiej. Maksymalny moment obrotowy jest całkiem spory - wynosi 230 Nm – i szybko dostępny (w zakresie 2500-3500 obr./min). Każde naciśnięcie pedału gazu powoduje, że wskazówka prędkościomierza szybko pnie się w górę bez konieczności ciągłych redukcji biegów. Wrażenia zza kierownicy są naprawdę pozytywne, ale gdy spojrzymy w dane techniczne, zauważymy, że sprint do „setki” trwa... 8,1 s. Nie jest to imponujący wynik.

Suzuki Swift Sport
Suzuki Swift SportSuzuki

Swift Sport nadrabia na krętej drodze – jest lekki i zwinny. Układ kierowniczy stawia przyjemny opór, a sześciostopniowa skrzynia biegów ma krótkie skoki lewarka, choć nie jest wybitna. Auto prowadzi się stabilnie, ale ma się wrażenie, że zawieszenie mogłoby być jeszcze sztywniej zestrojone kosztem komfortu resorowania. Suzuki ma jednak spokojny charakter. Nie oczekujcie też, że z układu wydechowego będzie dochodził donośny, basowy pomruk. Tutaj jest... cichutko. Szkoda! Inżynierowie Suzuki, więcej odwagi, przecież to ma być sportowy model!

Suzuki Swift Sport – naszym zdaniem

Cichy, wygodny, mało pali (podczas testu 6,7 l/100 km) – to niewątpliwie zalety, ale czy właśnie tego oczekujemy od wersji sportowej małego hatchbacka? Swift Sport jest po prostu szybszą, atrakcyjniej wystylizowaną wersją tego modelu. To naprawdę przyzwoity samochód, jednak zbyt grzeczny, by przyspieszać bicia serca i prowokować do szalonej jazdy.

Suzuki Swift Sport trafi do Polski w lipcu, przy czym można już składać zamówienia na ten model. Auto kosztuje od 79 900 zł, co nie jest rynkową okazją.

Suzuki Swift Sport - dane techniczne

Silnikt.benz. R4/16
Pojemność1373 cm3
Moc140 KM/5500 obr./min
Maks. moment obrotowy230 Nm/2500-3500 obr./min
Napęd/skrzynia biegówna przednie kola/ręczna 6-biegowa
Przyspieszenie 0-100 km/h8,1 s
Prędkość maksymalna210 km/h
Długość/szerokość/wysokość3890/1735/1495 mm
Rozstaw osi2450 mm
Masa własna970 kg
Bagażnik265-947 l
Średnie spalanie testowe6,7 l/100 km
Spalanie wg producenta (tryb mieszany)5,6 l/100 km
Emisja CO2125 g/km
Cenaod 79 900 zł
Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków