Ostatnie lata to bardzo duży napływ do Polski samochodów używanych. Najczęściej są to stare egzemplarze, które czasy świetności mają już za sobą. Jest jednak druga, dobra strona medalu – dość wyraźnie spadły ceny. O ile jeszcze kilka lat temu zakup samochodu w dobrym stanie, za 10-15 tys. zł był praktycznie niemożliwy, o tyle teraz można już przebierać wśród wielu ofert, które wyglądają zupełnie przyzwoicie.

Na pewno nie należy jednak pomijać dokładnej inspekcji samochodu przed zakupem. Najwięksi wrogowie takich aut, to korozja oraz możliwe kosztowne usterki silników wysokoprężnych. Niestety wiek robi swoje. Gdy zajrzymy pod podwozie samochodów, to często może to być obraz nędzy i rozpaczy. Profesjonalne oczyszczenie podwozia i nałożenie warstwy ochronnej, która sprawdzi się przez kilka lat, to jednak wydatek ok. 5-7 tys. zł.

Jeszcze gorzej może być w przypadku uszkodzeń stosunkowo czułej aparatury diesli. Nie ma co liczyć na znalezienie auta z przebiegiem poniżej 200 tys. km, a to oznacza, że trzeba się przygotować na uszkodzenia turbosprężarek, kół dwumasowych, wtryskiwaczy, itp. Jeśli nie planujecie dużych przebiegów, rozważcie zakup dużego „benzyniaka” – więcej spali, ale będzie pewniejszy w serwisowaniu.

Jeśli myślicie o wykorzystaniu samochodu w terenie, dobrze jest wziąć to pod uwagę na etapie wyboru modelu – dużo łatwiej będzie zmodyfikować Suzuki, niż np. Hyundaia Terracana. Do nietypowych aut trudniej też kupić części zamienne.

Chcesz przejechać się samochodem 4x4 w trudnym, offroadowym terenie? W takim razie spraw sobie niespodziankę i przetestuj własne umiejętności, wykorzystując kupon Prezent Marzeń.