Poza tym w numerze:

Branża motoryzacyjna zrobiła ogromny postęp w dziedzinie ochrony środowiska i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji. To nie tylko samochody z ekologicznymi silnikami, to także fabryki, które są zeroemisyjne, które czerpią energię ze słońca i nie zatruwają atmosfery. Takie fabryki mamy również w Polsce.

Auta elektryczne: nie ma odwrotu

Nawet królewski Rolls-Royce rozpoczyna sprzedaż elektrycznej limuzyny, pod nazwą Spectre. Mercedes poszerza rodzinę elektryków o dużego SUV-a EQE. Oba auta prezentujemy w najnowszym wydaniu "Auto Świata".

Sprzedaż elektryków rośnie Również w Polsce. O stanie elektromobilności w naszym kraju piszemy w naszym Raporcie. W tegorocznym Wielkim Teście Salonów sprawdziliśmy, jak sprzedawcy są przygotowani do prezentacji klientom aut na prąd. Z testu wynika, że w przypadku wielu firm jest jeszcze sporo do zrobienia.

Zastanawiamy się również, czy rosnące ceny energii nie zahamują coraz większej popularności samochodów elektrycznych, choć z drugiej strony ceny benzyny i oleju napędowego również idą do góry. Tak więc motoryzację czekają zapewne kolejne wyzwania.

Auta elektryczne: ładne i dynamiczne

Do aut eleganckich i atrakcyjnych stylistycznie, a zarazem dynamicznych należą niewątpliwie wchodząca na rynek Skoda Enyaq Coupe i znany już konsumentom Hyundai Ioniq 5. Porównaliśmy te dwa samochody w naszym teście. Do eleganckich i dynamicznych aut zaliczyć też należy niewątpliwie Forda Mustanga Macha-E, BMW iX M60 czy hybrydowe Porsche Panamerę 4S. Te auta mieliśmy ogromną przyjemność testować i sprawdzić ich osiągi. W tym doborowym towarzystwie znalazło się poza tym Suzuki Swift 1.2 MHEV i Renault Megane E-Tech.

Auta Hybrydowe: które warto kupić? W naszym Poradniku Kupującego pod uwagę wzięliśmy pięć atrakcyjnych nowych samochodów z napędem hybrydowym: Hondę H-RV, Hyundaia Tucsona, Mazdę 3, Subaru Forestera i Toyotę Corollę.

Toyota Prius: legendarna hybryda

To hybrydowy model, który jest pilnie poszukiwanym samochodem ze względu na trwałość i niezawodność. Prezentujemy jego trzy generacje i staramy się pokazać, na co zwracać uwagę przy wyborze tego auta i jakie są możliwe awarie. Natomiast tym, którzy zastanawiają nad zakupem używanego auta elektrycznego, radzimy, na co zwrócić uwagę, jakie elementy są szczególnie istotne przy wyborze elektryka w komisie samochodowym.

Najlepsze opony

W najnowszym wydaniu znajdziecie ponadto wyniki naszych tegorocznych testów opon zimowych i całorocznych. Zobaczcie, które polecamy w nadchodzącym sezonie.

Miłej lektury!

Auto Świat 42-43/2022 Foto: Auto Świat
Auto Świat 42-43/2022