Ukraińskie małżeństwo Georgij i Swietłana przyjechało do Warszawy samochodem z Łucka. Są tu od 1 marca, korzystają z gościnności mieszkańców stolicy i zajmują kawalerkę na Grochowie. Georgij ma amputowaną nogę i porusza się na wózku. Choruje też na cukrzycę. Pewnego dnia chciał jechać do apteki po lekarstwa i z zaskoczeniem stwierdził, że jego samochód zniknął z parkingu, z koperty dla niepełnosprawnych.

Przeczytaj również: Kobieta przełamała szlaban, wjechała na most zwodzony i spadła z przęsła [Nagranie]

Odholowanie auta kosztowało Ukraińców 580 zł

Warszawscy gospodarze ukraińskiego małżeństwa pomogli mu ustalić, co stało się z pojazdem. "Okazało się, że straż miejska je odholowała. Kazali też zapłacić 580 zł za jego usunięcie i przechowanie" powiedział "Gazecie Wyborczej" Janusz, właściciel mieszkania na Grochowie.

"Na Ukrainie jest tak, że jeśli auto stoi bez oznakowania na miejscu dla niepełnosprawnych, straż miejska zakłada blokadę. Jak ktoś nie ma legitymacji, dostaje mandat. Ale jak ją mą i zapomniał położyć znaczek za szybą, blokada jest ściągana bez opłat" powiedziała "GW" Swietłana, żona Georgija. "580 zł to dla nas dużo. Szczególnie że co kilka dni jeździmy z mężem do szpitala i wykupujemy recepty na insulinę. To są bardzo drogie leki" dodała kobieta.

Przeczytaj również: Tragiczny wypadek ukraińskiej rodziny na A4. Jedna osoba nie żyje

Nie respektują ukraińskich oznakowań samochodów

Okazuje się, że sprawa jest dość skomplikowana. Jak wyjaśnił "Gazecie Wyborczej" rzecznik Straży Miejskiej Sławomir Smyk, oznakowanie w krajach UE różni się od tego w Ukrainie, a polskie mówi, że pojazd bez odpowiedniej karty musi być usunięty z niebieskiej koperty. "Działaliśmy w zgodzie z literą prawa" podkreśla Sławomir Smyk i dodaje, że właściciel auta nie dostał mandatu, który wyniósłby 800 zł, ale tylko pouczenie. Musi jednak zapłacić 580 zł za odholowanie i przechowanie samochodu.

Warszawscy gospodarze Ukraińców szukają sposobu, by zareklamować tę opłatę. Starają się też załatwić dla Georgija polską kartę parkingową dla niepełnosprawnych.